Event
Odpowiedzialność za słowo w komunikacji literackiej
Program konferencji naukowej Odpowiedzialność za słowo w komunikacji literackiej, organizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2 grudnia 2017 r. (Aula Jana Pawła II), składa się z dwóch części.
Pierwsza poświęcona jest interpretacji tekstu literackiego w krytyce literackiej i badaniach naukowych oraz w dydaktyce. Zaproszeni goście to: prof. Jadwiga Puzynina, prof. Teresa Dobrzyńska, prof. Jadwiga Wajszczuk, prof. Magdalena Danielewiczowa oraz prof. Witold Starnawski.
Część druga, kierowana przez aktora i reżysera Jarosława Gajewskiego oraz teatrologa Jagodę Hernik Spalińską, skupia między innymi się na słowie scenicznym - odpowiedzialności inscenizatorów wobec autora tekstu i wobec publiczności, odpowiedzialności reżysera za aktorów, odpowiedzialności krytyki teatralnej.
Information
See also
Prelekcje dotyczące krytyki literackiej
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają na prelekcje z cyklu „Bliżej krytyki literackiej”.
Krytyka (literacka, teatralna, artystyczna…) między 1864 a 1939
Organizator: Koło Literatury i Kultury Modernizmu UW
Rytualność szczerego głosu: od jednostkowej ekspresji do społecznego afektu. Strategie szczerości w krytyce XX i XXI wieku
Katedra Krytyki Współczesnej i Pracownia Pytań Krytycznych zapraszają na seminarium krytycznoliterackie: Rytualność szczerego głosu: od jednostkowej ekspresji do społecznego afektu. Strategie szczerości w krytyce XX i XXI wieku. Rozmowy poświęcone będą przemianom form szczerości w gatunkach krytycznych, wspólnotowym rytuałom szczerości oraz problemowi szczerego głosu w najnowszych wypowiedziach krytycznych.
Prelekcje z cyklu "Bliżej krytyki literackiej"
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają na prelekcje dr hab. Urszuli Kowalczuk, prof. UW Krytyka a rozwój badań literackich w drugiej połowie XIX wieku oraz dr. hab. Jana Wolskiego, prof. UR „Cudowny stop elementów”. Dla kogo jest poezja i po co (garść refleksji krytycznoliterackich), które odbędą się w ramach cyklu „Bliżej krytyki literackiej”.