Event
Pamięć - historia - kultura. Anatomia polityki historycznej / Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszają do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Pamięć - historia - kultura. Anatomia polityki historycznej", która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach: 24-25 października 2017 roku.

Problem polityki historycznej odgrywa istotną rolę we współczesnym dyskursie nauk humanistycznych i społecznych. Jako cel konferencji określamy podjęcie wielowątkowej refleksji na temat pamięci w kontekście kulturowym, historycznym i politycznym. Naszą intencją jest usystematyzowanie problemów definicyjnych i przegląd rozwiązań instytucjonalnych w omawianym zakresie. Warto przy tej okazji dokonać również porównań doświadczeń polskich z tendencjami europejskimi i światowymi.
Do udziału w spotkaniu naukowym zapraszamy historyków, socjologów, kulturoznawców, antropologów kultury, medioznawców, literaturoznawców, językoznawców, a także tych badaczy, którym bliska jest refleksja nad pamięcią i historią w kontekście politycznym, społecznym i kulturowym.
Proponujemy, aby rozważania skupiły się wokół następujących zagadnień:
historia i kultura jako fundamenty kreowania tożsamości narodowej i ponadnarodowej w kontekście kultury pamięci i polityki pamięci (polityki historycznej)
uniwersalne mechanizmy tożsamości narodowej w społeczeństwach europejskich
transgraniczna polityka pamięci, eksponowanie tożsamości Innego
praktyki stosowane w celu wzmocnienia tożsamości (patriotyzm i „obywatelskość”)
pamięć o przeszłości w kulturze i sztuce
polityka pamięci jako element polityki kulturalnej
anatomia polityki pamięci
relacje polityki i kultury pamięci
polityka a dyplomacja pamięci
polityka miejsca
pamięć a komunikowanie publiczne/polityczne
miejsca pamięci
aksjologia a pamięć
pola zastosowania pojęcia postpamięci
pamięć a doświadczenie
narracja jako opowieść o doświadczeniu
rola mediów w dyskursie na temat przeszłości i media jako komponent polityki pamięci
Opłata konferencyjna wynosi 390 zł i obejmuje uroczystą kolację, obiad, serwis kawowy podczas obrad oraz publikację materiałów pokonferencyjnych (po pozytywnych recenzjach).
Zakwaterowanie uczestnicy opłacają sami.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać do 1 września 2017 r. na adres: anatomia.polityki@gmail.com
Po uzyskaniu potwierdzenia uczestnictwa prosimy o uiszczenie opłaty do dnia 20 września 2017 r. (z dopiskiem anatomia polityki) na konto:
Bank Zachodni WBK SA 13 oddział w Bydgoszczy
92 1500 1360 1213 6001 8602 0000
(w razie rezygnacji opłata nie podlega zwrotowi)
Faktura może być wystawiona jedynie na płatnika.
Serdecznie zapraszamy!
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12
85-671 Bydgoszcz
Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa
ul. Jagiellońska 11
85-067 Bydgoszcz
Komitet naukowy konferencji:
Dr hab. Iwona Benenowska ibene@ukw.edu.pl
Dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek beatamw@abas.pl
Dr Monika Opioła-Cegiełka m.opiola@ukw.edu.pl
Dr Joanna Szczutkowska historyk@ukw.edu.pl
Sekretarz naukowy konferencji: mgr Gabriela Frischke anatomia.polityki@gmail.com
Information
See also
Przeszłość, pamięć i historia / ogólnopolska konferencja naukowa online
Pamięć o przeszłości, o historii to relacja pomiędzy dyskursem historycznym, literackim, jednostkowym. „Domeną literatury jest przecież pamięć jednostkowa, migawkowa, zawodna, a nie zobiektywizowana wizja historii” – pisze Elżbieta Rybicka. Z kolei W eseju Polityka czasów nowoczesnych Haydena White’a pada stwierdzenie, że to narracja jest modelem najlepiej przedstawiającym dynamikę relacji między polityką a historią. Ujęcie w tym dyskursie przeszłości (...)
Wykład dr hab. Beaty Halickiej, prof. UAM pt. Przymusowe migracje wczoraj i dziś. Problemy badawcze a wyzwania współczesności
Beata Halicka jest kulturoznawcą, profesorem w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach, a także profesorem gościnnym uniwersytetów w Calgary i Chicago. Wykłada historię kultury Europy Środkowo-Wschodniej na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zajmuje się zagadnieniami migracji przymusowych w XX wieku, nacjonalizmem w Europie, stosunkami polsko-niemieckimi, problematyką (...)
Pamięć i historia /Ogólnopolska konferencja naukowa – online
Pamięć o przeszłości, o historii to relacja pomiędzy dyskursem historycznym, literackim, jednostkowym. W eseju Polityka czasów nowoczesnych Haydena White’a pada stwierdzenie, że to narracja jest modelem najlepiej przedstawiającym dynamikę relacji między polityką a historią. Ujęcie w tym dyskursie przeszłości, może być tu pomostem między narracją historyczną a funkcjonowaniem pamięci. Trzeba wziąć pod rozwagę, że pamięć pozostaje – (...)
Popkulturowe formy pamięci
Szanowni Państwo!