Event
Płaszcz Konrada – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce
Pracownicy Wydziału Filologicznego UMK Instytutu Literatury Polskiej, Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Płaszcz Konrada” – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce, która odbędzie się 24-25 października 2018 roku w Toruniu.
Zapraszamy do naukowej dyskusji poświęconej literaturze i sztuce Dwudziestolecia Międzywojennego oraz Współczesności. Ważne - zgodnie z przyjętą przez nas perspektywą - wydają się także zagadnienia związane z dziedzictwem romantyzmu oraz neoromantyzmu, refleksje polityczne, społeczne, dysputy artystyczne, które utrwaliła literatura przełomu wieków. Wśród preferowanych tematów wyróżniamy następujące:
- Wielka Wojna w literaturze i sztuce, literatura powstała w czasie wojny,
- człowiek w świecie okopów („teatr wojny”, katastrofizm),
- doświadczenie artystyczne jako proces samopoznania (literatura, sztuka wobec psychoanalizy i nowych koncepcji filozoficznych),
- zniewolenie i wolność, projekty emancypacyjne (literatura, muzyka, malarstwo, teatr i film),
- obrazy codzienności, miast i prowincji w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX w.
- pisarze i publicyści zaangażowani politycznie,
- literackie spory o kształt Niepodległej,
- obrazy codzienności, miast i prowincji w literaturze i sztuce przełomu XIX i XX wieku
- pisarze na wojnie, po wojnie - o wojnie,
- " Z orężem i bez oręża". Walka – Pacyfizm,
- Ojczyzna - blizna. Idea ofiary,
- idee słowiańskie w okresie wojny i po niej,
- Żydzi i polski rok 1918.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: alef2@wp.pl do dnia 15 lipca 2018 roku.
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł i obejmuje publikację tomu pokonferencyjnego.
Organizatorzy: Sekretarze:
prof. dr hab. Bogdan Burdziej mgr Agnieszka Łazicka
dr hab. Rafał Moczkodan mgr Maciej Kaźmierkiewicz
dr hab. Hanna Ratuszna, prof. UMK
dr hab. Radosław Sioma
Information
See also
Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej
Koło Naukowe Polonistów oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na V Ogólnopolską Konferencję Naukową Obszary polonistyki 5. Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej, która odbędzie się 17 kwietnia 2018 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim.
VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów: Człowiek i natura w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Polonistów zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na kolejną, ogólnopolską konferencję naukową z cyklu OBSZARY POLONISTYKI 7, która odbędzie się w trybie zdalnym 26 listopada 2020 roku. Temat siódmego spotkania brzmi: Człowiek i natura w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej.
Wino w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców i Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową WINO W LITERATURZE I KULTURZE.
Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku
Konferencja "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 XI 2016 w Gorzowie Wielkopolskim, projektowana jest jako kontynuacja dwóch cykli konferencyjnych "Literatura w mediach. Media w literaturze" oraz "Język i literatura w świecie ponowoczesnym". Tegoroczną konferencję organizuje Wydział Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża we współpracy z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Telewizją Polską S.A. Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konferencji "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku" jest spotkanie literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin, których przedmiotem zainteresowania są sposoby przedstawiania drukowanych utworów literackich w przekazach pośrednich, m.in. ikonicznych, audialnych, audiowizualnych, hipertekstowych.