Event
Seminarium poetyckie "Sophrosyne. Lucyna Skompska i Julia Hartwig"
10 czerwca 2021 roku odbędzie się pierwsze seminarium poetyckie online zorganizowane przez Archiwum Kobiet: Sophrosyne. Lucyna Skompska i Julia Hartwig. Podczas spotkania zamierzamy omówić dwa wiersze Jasne niejasne Julii Hartwig, Bez powodu Lucyny Skompskiej i podjąć dyskusję o intelektualizmie w dwudziestowiecznej poezji kobiet.
Sesja I godz. 10-13
(„Bez powodu”)
Monika Rudaś-Grodzka – powitanie
Iwona Misiak – wprowadzenie
Katarzyna Kuczyńska-Koschany – tekst wprowadzający
Agnieszka Kluba
Agnieszka Wolny-Hamkało
Katarzyna Szopa
Agnieszka Waligóra
Sesja II godz. 17
(„Jasne niejasne”)
Anna Nasiłowska – wprowadzenie
Beata Przymuszała – tekst wprowadzający
Agata Stankowska
Pozostałe uczestniczki:
Anna Czabanowska-Wróbel
Agnieszka Kwiatkowska
Katarzyna Nadana-Sokołowska
Emilia Kolinko
Katarzyna Stańczak-Wiślicz
Lucyna Marzec
Anna Pawlik
Seminarium odbędzie się na platformie ZOOM.
Zapisy: archiwumkobiet@ibl.waw.pl.
Information
See also
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Warszawski Festiwal Poetów
W ramach odbywającego się już po raz drugi w Warszawie Festiwalu Poetów zaplanowano spotkania poświęcone Julii Hartwig, Wisławie Szymborskiej oraz Annie Świrszczyńskiej.
Piątek w Towarzystwie Literackim. Z Prof. Julią Przyboś oPrzepierkach rozmawia dr Eliza Kącka
[Uwaga: zmiana trybu spotkania na zdalny! Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem w nim udziału w mogą uzyskać link po napisaniu na adres em.kacka@uw.edu.pl]. Warszawski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo Austeria zapraszają na spotkanie autorskie z Julią Przyboś. Z Autorką książki Przepierki, Profesorką Julią Przyboś, porozmawiamy wspomnieniowo, ale spotkanie wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Austeria pozycji nie będzie ograniczać się do przeglądu anegdot. Przepierki nie są bowiem wyłącznie zestawem "obrazków z życia", ale spisywane były w duchu analityczno-krytycznym, nie bez ironii (a czasem i autoironii). "Sczesane" z biografii Autorki epizody, które bolą, uwierają, rozczulają tworzą mozaikę wyrazistą, mocną, nieekshibicjonistyczną, a przez to i niedzisiejszą, bo takich książek mamy dziś mało. I nie stanowi o tym wyłącznie unikalne doświadczenie Julii Przyboś, ale też jej rzadka wrażliwość pisarska i sznyt, którego wielu mogłoby jej pozazdrościć. Zapraszamy zatem na spotkanie-świadectwo o kilkudziesięciu latach życia akademickiego, społecznego, intelektualnego.
„Wróciłam. Maria Konopnicka” – oprowadzanie po wystawie
Archiwum Kobiet IBL PAN zaprasza na oprowadzanie po wystawie Wróciłam. Maria Konopnicka. Państwa przewodniczkami będą: Agnieszka Zawadowska (projektantka przestrzeni), Monika Rudaś-Grodzka, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Katarzyna Nadana-Sokołowska i inne członkinie Zespołu Archiwum Kobiet.