Event
Sesja naukowa z cyklu INSPIRATIONS
W dniach 26-27 listopada br. odbędzie sesja naukowa z cyklu INSPIRATIONS, współorganizowana przez Wydz. Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa i Wydz. Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego, Katedrę Filologii Francuskiej.
Tegoroczna edycja, zatytułowana “La littérature et la carte géographique”, ma na celu ukazanie relacji między literaturą a przestrzenią w szerokim ujęciu. Tytułowa mapa odnosi się zarówno do przestrzeni realnej i precyzyjnie określonej (mapa kraju czy regionu, mapa drogowa, plan miasta), jak i do obszarów wyobrażonych, fantastycznych czy niezbadanych i niematerialnych.
Referaty wygłoszą specjaliści z całego świata zajmujący się zagadnieniem przestrzeni i czasu w literaturze, podróży i podróży po śladach, geopoetyką, orientalizmem, zależnościami między językiem narracji a kontekstem kulturowym fabuły, badaniami interdyscyplinarnymi.
Język obrad: francuski.
Zapraszamy do udziału w obradach – cała sesja odbędzie się ONLINE. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: inspiracje.uwb@gmail.com – mejlem zwrotnym przyślemy link do spotkania oraz szczegółowy program.
Wszustkie informacje: https://filologia.uwb.edu.pl/wp-content/uploads/2020/11/programme-INSPIRATIONS-2020.pdf
Information
See also
Podróże / ogólnopolska konferencja naukowa (online)
Istotnym składnikiem współczesnego życia były i są podróże – choć obecnie zredukowane bardziej do wymiaru marzeń, wspomnień czy wędrowania palcem po mapie. Od zawsze jednak obecne w kulturze, stanowią nierozerwalnie jej ważny składnik, który rozpatrywać można na wiele sposobów od dosłownych po metaforyczne, filozoficzne. (informacja organizatorów)
II Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku (Polska) oraz Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu im. Akakiego Ceretelego w Kutaisi (Gruzja) mają zaszczyt zaprosić na II Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”. Temat edycji drugiej to: Gruzja i Kaukaz w relacjach podróżników polskich i światowych. Literatura – język – historia.
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Konstanty Ildefons Gałczyński. Biografia i wyobraźnia"
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, Katedra Badań Filologicznych „Wschód- Zachód", Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Starostwo Piskie mają zaszczyt zaprosić na II Ogólnopolską Konferencję Naukową Konstanty Ildefons Gałczyński. Biografia i wyobraźnia. Konferencja odbędzie się w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie w dniach 20-21 września 2023 roku.
Języki i literatury słowiańskie w perspektywie międzykulturowej / Ukraińsko-polska sesja filologiczna
Mariupolski Uniwersytet Państwowy (Kijów) i Polskie Centrum Kultury MUP mają zaszczyt zaprosić do udziału w Międzynarodowym Panelu Naukowym Ukraińsko-polska sesja filologiczna, który odbędzie się w ramach VII Azowskich Dni Nauki Polskiej. Tegoroczny temat sesji to: Języki i literatury słowiańskie w perspektywie międzykulturowej. Patronat nad wydarzeniem pełnią Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.