Event
Języki i literatury słowiańskie w perspektywie międzykulturowej / Ukraińsko-polska sesja filologiczna
Mariupolski Uniwersytet Państwowy (Kijów) i Polskie Centrum Kultury MUP mają zaszczyt zaprosić do udziału w Międzynarodowym Panelu Naukowym Ukraińsko-polska sesja filologiczna, który odbędzie się w ramach VII Azowskich Dni Nauki Polskiej. Tegoroczny temat sesji to: Języki i literatury słowiańskie w perspektywie międzykulturowej.
Patronat nad wydarzeniem pełnią Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.
Języki panelu: wszystkie języki słowiańskie i język angielski.
Panel odbędzie się w trybie online (na platformie ZOOM).
Forma udziału czynnego: referat naukowy, udział w dyskusji.
Czas wystąpienia w sesji wynosi maksymalnie 20 minut.
Zgłoszenia do udziału w sesji należy przesyłać do 30.06.2023 przez „Formularz zgłoszeniowy” dostępny online: https://forms.gle/7z12K1qHceTLQ2rk7.
Publikacja: Planowane jest wydanie materiałów pokonferencyjnych w wersji elektronicznej.
Kontakt:
Prof. Olexiy Suchomłynow (IS PAN): lech@suchomlynow.pl; +48451083525 (PL) lub +38 050 4542448 (UA);
Doc. Ołena Pedchenko (Katedra Filologii Stosowanej MUP): o.pedchenko@mdu.in.ua: +38 068 1910922.
W programie, oprócz wystąpień plenarnych i obrad w sekcjach, znajdą się m.in.: panel dyskusyjny, warsztaty tematyczne, wspólne wypracowanie wniosków za pomocą metaplanu, który sprzyja wymianie informacji i może być inspiracją do dalszych działań w zakresie filologicznych badań międzykulturowych.
Information
See also
Międzynarodowy Panel Naukowy „Ukraińsko-Polska Sesja Filologiczna”
Tegoroczny temat: Języki i literatury słowiańskie w perspektywie międzykulturowej. Panel organizowany jest w ramach VII Azowskich Dni Nauki Polskiej, które odbędą się pod egidą Ministerstwa Oświaty w dniach 6-7 października 2023 r. Panel „Ukraińsko-Polska Sesja Filologiczna” odbędzie się online w pierwszym dniu obrad, w piątek 6 października 2023 r.
Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja Naukowa ADAM MICKIEWICZ I UKRAINA. OBRAZ KRAJU – OBRAZ POETY – RECEPCJA – KONTEKSTY EUROPEJSKIE
Konferencja będzie miała charakter jubileuszowy. Odbędzie się w ramach Roku Romantyzmu upamiętniającego 200. rocznicę zapoczątkowania tego prądu w kulturze polskiej wydaniem I tomu Poezyj Adama Mickiewicza w Wilnie w 1822 roku. Termin: 22 września 2022 r.; formuła konferencji: hybrydowa (część uczestników sesji wystąpi stacjonarnie w Kijowie i Białymstoku, część połączy się online). Języki: polski, ukraiński, angielski, niemiecki, francuski. Wpisowe: nie przewidujemy wpisowego. Zapraszają: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku Wydział I Filologiczny Polskiej Akademii Umiejętności Katedra Polonistyki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Dialogi kultur i narodów: media, literatura, społeczeństwo
Wołyński Narodowy Uniwersytet imienia Łesi Ukrainki oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej "Dialogi kultur i narodów: media, literatura, społeczeństwo". Konferencja odbędzie się 17-18 marca 2023 r. w Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku.
Kobiece obrazy, maski i twarze Odessy. Literatura - kultura - historia
Katedra Badań Filologicznych "Wschód - Zachód" oraz Odeski Narodowy Uniwersytet im. Ilji Miecznikowa zapraszzają na VI międzynarodową sesję poświęconą Odessie i jej kulturze, która odbędzie się 16 marca 2023 r. w Książnicy Podlaskiej.