Event
Środa w Towarzystwie Literackim imienia Adama Mickiewicza: Warsztat filologa. Nowelistyka Bolesława Prusa w perspektywie edytorskiej
Zarząd Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza zaprasza na "Środę w Towarzystwie Literackim". Spotkanie pod tytułem Warsztat filologa. Nowelistyka Bolesława Prusa w perspektywie edytorskiej poprowadzi dr Dawid Maria Osiński.
Rozmowa z zaproszonymi gośćmi - redaktor Pism wszystkich prof. Beatą Obsulewicz-Niewińską, autorami opracowań tekstów wchodzących w skład tomu IV i tomu V Nowel, humoresek i opowiadań: prof. Ewą Ihnatowicz, prof. Anną Janicką, dr Joanną Lekan-Mrzewką, dr Izabelą Poniatowską oraz redaktorami tomów: dr Agnieszką Bąbel i Piotrem Bordzołem - zogniskowana będzie wokół problamatyki prac nad edycją małych form prozatorskich autora Lalki.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze publikacje, które ukazały się w ramach projektu.
Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2017 r. o godzinie 17.00 w sali 17 na Wydziale Polonistyki UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Edycja krytyczna pism wszystkich Bolesława Prusa jest międzyinstytucjonalnym projektem badawczym realizowanym pod auspicjami Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humianistyki.
Information
Related to the event
Zabierz Prusa na wakacje!
Wydawnictwo Episteme zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie "z Prusem".
Edycja krytyczna Pism wszystkich Bolesława Prusa
"Edycja Krytyczna Pism Wszystkich Bolesława Prusa" jest międzyinstytucjonalnym projektem badawczym, realizowanym pod auspicjami Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Naukową ambicją uczestników projektu jest zaoferowanie szerokiemu gronu czytelników wszystkich pism Bolesława Prusa opracowanych wedle najnowszych i najlepszych standardów sztuki edytorskiej, wyposażonych w takie komentarze, które z jednej strony nie obciążą tekstów pisarza nadmiarem erudycyjnego objaśnienia, z drugiej strony będą na tyle fachowe i wnikliwe, by inspirować i kierunkować odbiorców do podejmowania trudu jeszcze pełniejszego osobistego poznania spuścizny pisarza i czasów, w których tworzył.
"Dzieci" - ostatnia ukończona powieść Bolesława Prusa. Edycja krytyczna
Praca jest edycją krytyczną powieści Bolesława Prusa Dzieci, opublikowanej w formie książkowej w 1909 r. To pierwsze wydanie, które porządkuje kwestie związane z bogatą historią tekstu oraz jego różnymi, licznymi wersjami czy wręcz zmienionymi i uzupełnionymi wydaniami. Umożliwiła to głównie wnikliwa kwerenda i dotarcie do wszystkich przekazów, wydrukowanych za życia autora.
See also
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Agaty Grabowskiej-Kuniczuk
30 września 2015 r. (środa), o godz, 12.00 w siedzibie IBL PAN (Warszawa, ul. Nowy Świat 72), w sali 144 im. A. Mickiewicza, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Agaty Grabowskiej-Kuniczuk.
Prus o kobietach – spotkanie wokół edycji krytycznej „Emancypantek”
Wydawnictwo Episteme i Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa zapraszają na spotkanie poświęcone nowemu, krytycznemu wydaniu Emancypantek.
Referat mgr. Piotra Bordzoła "Edycja listów Leopolda Méyeta do Elizy Orzeszkowej. Problemy i decyzje edytora" / zebranie Komisji Edytorskiej Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza
Komisja Edytorska Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zaprasza na zebranie, które odbędzie się 5 czerwca 2017 (poniedziałek), o godz. 12.00 w Pałacu Staszica (Warszawa, ul. Nowy Świat 72, s. 144).
O „Lalce” krytycznie…
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Episteme oraz Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa zapraszają na spotkanie poświęcone promocji pierwszej krytycznej edycji jednej z najważniejszych powieści w historii literatury polskiej.