Event
𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄 𝗛𝗲𝗿𝗮𝗸𝗹𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗟𝘂𝗯𝗼𝗺𝗶𝗿𝘀𝗸𝗶 - 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸𝗮 𝗺𝘆𝘀́𝗹𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗶 𝗽𝗿𝗮𝗸𝘁𝘆𝗸𝗮 𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗮𝗻𝗶𝗮
24 maja w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu – politykowi, pisarzowi i poecie oraz mecenasowi sztuki.
Wstęp wolny.
Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku i YouTube Muzeum Łazienki Królewskie.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i połączy perspektywy trzech dziedzin: historii, historii literatury i historii sztuki. Tak szeroki zakres jest niezbędny w przypadku postaci Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1641-1702), który związany był z wieloma aspektami dziejów Polski: polityką krajową i międzynarodową, historią oręża, literaturą i filozofią oraz architekturą. S.H. Lubomirski stanowił rzadki w przedrozbiorowej Polsce przykład jednostki, która udanie łączyła zaangażowanie w życie polityczne z działalnością literacką, dzięki czemu przylgnęło do niego określenie „polski Salomon”.
Program wydarzenia:
10.30–10.40 Otwarcie konferencji – dr Marianna Otmianowska (Dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)
10.40–11.00 „Między historią akademicką a historią publiczną. Jak powstawała wystawa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim” – dr Kamil Frejlich, dr Piotr Skowroński (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)
11.00–11.20 „Początki działalności politycznej Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” – prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego)
11.20–11.40 „Stanisław Herakliusz Lubomirski jako marszałek wielki koronny” – dr Krzysztof Wiśniewski (Instytut Historii Akademii Piotrkowskiej)
11.40–12.00 „Działalność wojskowa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” – dr Zbigniew Hundert (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego)
12.00–12.30 Dyskusja
12.30–13.30 Przerwa
13.30–13.50 „Stanisław Herakliusz Lubomirski – literacki autoportret pana na Ujazdowie” – dr hab. Estera Lasocińska, prof. IBL PAN (Instytut Badań Literackich PAN)
13.50–14.10 „De vanitate consiliorum Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – ostatnie dzieło marszałka wielkiego koronnego” – prof. dr hab. Mieczysław Mejor (Instytut Badań Literackich PAN)
14.10–14.30 „Sztuka sceptycznego myślenia według Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” – dr Anna Kołos (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy)
14.30–14.55 Dyskusja
14.55–15.10 Przerwa
15.10–15.30 „Verso i na marginesie. Anonimowe szkice na projektach Tylmana van Gameren jako przyczynek do relacji pomiędzy mecenasem i architektem” – Przemysław Wątroba (Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie)
15.30–15.50 „Te mają ludzie z natury attrybuta, że się w smakach różnych kochają. Lubomirscy od kuchni” – dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK (Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
15.50–16.10 Dyskusja i zamknięcie obrad
Moderacja: dr Jarosław Pietrzak (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
Komitet organizacyjny konferencji:
dr Kamil Frejlich – kierownik Działu Badań Naukowych Muzeum Łazienki Królewskie
dr Małgorzata Grąbczewska – zastępczyni dyrektora ds. muzealnych Muzeum Łazienki Królewskie
dr Marianna Otmianowska – dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie
dr Jarosław Pietrzak – adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
dr Piotr Skowroński – kierownik Działu Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie
DOSTĘPNOŚĆ
W kwestii zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami prosimy kontaktować się drogą mailową: k.frejlich@lazienki-krolewskie.pl lub telefoniczną (można wysłać SMS): 518 715 815.
***
Konferencja odbędzie się w ramach programu do wystawy „𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚 𝐝𝐨𝐛𝐫𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐲𝐬́𝐥𝐞𝐧𝐢𝐚. 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨 𝐒𝐭𝐚𝐧𝐢𝐬ł𝐚𝐰𝐚 𝐇𝐞𝐫𝐚𝐤𝐥𝐢𝐮𝐬𝐳𝐚 𝐋𝐮𝐛𝐨𝐦𝐢𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨”, która do 1 września 2024 r. odbywa się w Muzeum Łazienki Królewskie.
Information
See also
Stanisław Przybyszewski w Zamku Królewskim
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na promocję Dzieł literackich Stanisława Przybyszewskiego. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada w Sali Senatorskiej.
Jubileusz Profesor Teresy Kostkiewiczowej
Serdecznie zapraszamy na jubileusz Profesor Teresy Kostkiewiczowej – wielkiej uczonej, niedościgłej mistrzyni kilku pokoleń literaturoznawców, znakomitej badaczki Oświecenia, swoimi inicjatywami jednoczącej środowisko naukowe, oddanej idei popularyzacji wiedzy o literaturze w Polsce i poza krajem. Spotkanie odbędzie się 3 lutego 2016 roku w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie, wejście od strony ul. Agrykola lub od Alej Ujazdowskich. Początek o godzinie 12.00.
Bacciarelli i jego czasy
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum zaprasza na sesję naukową poświęconą życiu i dziełu Marcellego Bacciarellego - nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego
"Noc listopadowa" w Łazienkach - seminarium dramatologiczno-teatrologiczne
Łazienki Królewskie serdecznie zapraszają do udziału w seminarium dramatologiczno-teatrologicznym, które poświęcone jest dramatowi Stanisława Wyspiańskiego Noc listopadowa. Spotkanie będzie poświęcone m.in. genezie i idei tego słynnego dramatu, jego analizie dramaturgicznej, warstwie historycznej i symbolicznej, dziedzictwie romantyzmu.