Obchody 50-lecia środowiska filologicznego w Białymstoku
9 czerwca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku odbył się uroczysty jubileusz 50-lecia tamtejszego środowiska filologicznego.
Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Jarosław Ławski dziękował Uniwersytetowi Warszawskiemu za naukowe wsparcie dla powstającego przed pięćdziesięciu laty białostockiego środowiska filologicznego.
„Studia wyższe – rzecz nowa wtedy w północno-wschodniej Polsce – przyciągały i studentów, i chętnych do pracy naukowej. Tak zaczynało powstawać środowisko. Już w październiku ’68 r. immatrykulowano pierwszych studentów. Indeksy nr 1 i 2 otrzymali pani Elżbieta Sikorska-Nowak, potem językoznawca w Instytucie Filologii Polskiej, oraz znany dziś wszystkim prof. Józef Maroszek” – przypominał prof. Ławski.
Początki środowiska filologicznego w Białymstoku datowane są na 1968 r., kiedy powstała tam Wyższa Szkoła Nauczycielska; rok później powołany został Zakład Filologii Polskiej. W 1973 r. powstał Wydział Humanistyczny Filii UW w Białymstoku, łączący środowiska filologów, historyków, filozofów, socjologów. W 1980 r. Senat UW powołał Instytut Filologii Polskiej.
„Trzeba powiedzieć, że Wyższa Szkoła Nauczycielska, a potem filia Uniwersytetu Warszawskiego, powstały w czasie nieszczególnym, marnym, było to po Marcu ‘68, w trakcie trwających na świecie wojen, w obliczu Praskiej Wiosny i jej zdławienia, nadchodził Grudzień ’70. A tu, na obrzeżach wielkiego świata, powstawało prawie z niczego środowisko filologiczne. Jak zaświadczają liczni świadkowie, nie licząc przejezdnych gości, po drugiej wojnie światowej było tu na północnym-wschodzie Polski (…) dwóch doktorów nauk humanistycznych. Proszę Państwa, jaką drogę przebyliśmy! Dziś jest nas na Wydziale Filologicznym około 120 pracowników, z tego 40 osób to doktorzy habilitowani i profesorowie Uniwersytetu w Białymstoku” – powiedział prof. Ławski.
Ważną datą dla białostockiego środowiska naukowego jest rok 1997, kiedy utworzony został samodzielny Uniwersytet w Białymstoku. Dwa lata później z Wydziału Humanistycznego wyodrębnione zostały dwie samodzielne jednostki: Wydział Filologiczny i Wydział Historyczno-Socjologiczny. Uprawnienia do doktoryzowania Wydział Filologiczny otrzymał w 2001 r.
Z informacji dostępnych na stronie uczelni wynika, że obecnie na Wydziale Filologicznym UwB – na filologii polskiej, kulturoznawstwie i kilkunastu specjalnościach filologii obcych – kształci się blisko 1250 studentów. Jednostka prowadzi też studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa, na których studiuje ponad 70 osób.
Rok temu Wydział Filologiczny w ocenie parametrycznej otrzymał kategorię A.
Jubileuszowi 50-lecia środowiska filologicznego w Białymstoku towarzyszył wernisaż akwareli Piotra Wojtkiewicza oraz wystawa publikacji pracowników Wydziału Filologicznego. Goście przybyli na uroczystość mogli także wysłuchać koncertu zespołu Kwartet Dworski.
Fotorelację z jubileuszu można obejrzeć na stronie: https://photos.google.com/share/AF1QipPOonIEGAlWp0mUAdx0Qcm7yVQ8X3BddyGPL2QMm4RyENH4-drfK4eII_HJAjkrcQ?key=WnBVZjRiZVVaV1laTmRiVjFkZFVjY3VsZWVJLXNn
Więcej informacji o historii środowiska filologicznego w Białymstoku oraz wspomnienia osób zaangażowanych w jego rozwój można odnaleźć w książce „Białostockie środowisko filologiczne 1968-2018. Historia w 45 wywiadach”. Rozmowy zamieszczone w tomie przeprowadził Dominik Sołowiej, redaktorem publikacji i autorem wstępu jest dziekana Wydziału Filologicznego prof. Jarosław Ławski. Książka jest dostępna m.in. na stronie wydziału: http://filologia.uwb.edu.pl/ks.pdf.
See also
Dialog kultury gruzińskiej i polskiej w XIX i XX wieku. Literatura – Język – Historia / Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”. Edycja I
Na konferencję zapraszają Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wwydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu im. Akakiego Ceretelego w Kutaisi (Gruzja). Konferencja odbędzie się 8 maja (sobota) 2021 roku w Białymstoku w formule sesji online.
"Zapolska międzynarodowa. Biografia – dzieło – recepcja" (Białystok – Paryż – Lwów)
Zakład Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu w Białymstoku (Polska), Wydział I Filologiczny Polskiej Akademii Umiejętności (Polska), Institut National des Langues et Civilisations Orientales, USPC Universite Sorbonne Paris Cite (Francja), Narodowa Akademia Nauk Ukrainy. Oddział we Lwowie (Ukraina), Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku mają zaszczyt zaprosie na I Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „Zapolska międzynarodowa. Biografia – dzieło – recepcja” (Białystok – Paryż – Lwów). Temat I Jubileuszowej Konferencji w 100-lecie śmierci Pisarki (1921-2021) to: GABRIELA ZAPOLSKA BIOGRAFIA – ESTETYKA – IDEE. Konferencja odbędzie się w Białymstoku w formie hybrydowej w dniach 24-25 września 2021 roku.
Stanisław Pigoń (1885-1968). Profesor i obywatel – konferencja rocznicowa
W tym roku mija 50 lat od śmierci Profesora Stanisława Pigonia, wybitnego historka polskiej literatury, mickiewiczologa, pedagoga i edytora. Pamięć o Pigoniu uczczona zostanie podczas konferecji rocznicowej, która odbędzie się 19 grudnia na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Wołyń, Podlasie i „inne” przestrzenie. Prowincja i centrum w kulturze ukraińskiej i polskiej. Ujęcia interdyscyplinarne
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku (Polska), Wydział Filologii i Dziennikarstwa Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku (Ukraina) mają zaszczyt zaprosić na polsko-ukraińską Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową WOŁYŃ, PODLASIE I „INNE” PRZESTRZENIE. Prowincja i centrum w kulturze ukraińskiej i polskiej. Ujęcia interdyscyplinarne. Konferencja odbędzie się 20 maja 2022 roku w Białymstoku i Łucku w systemie hybrydowym (uczestnicy z Białegostoku i Łucka wystąpią stacjonarnie w swoich ośrodkach, pozostali referenci połączą się online).