Event
Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii
Konferencja odbędzie w dniach 20–21 kwietnia w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dostępna będzie transmisja online.
Organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel analizę najistotniejszych zagadnień dotyczących wielowiekowych stosunków polsko-syberyjskich. Będą to m.in. paralele literackie, związki Polski i Syberii w malarstwie i muzyce, obraz Syberii w egodokumentach, mit Sybiru i zesłańca czy wreszcie kultura i społeczeństwo polskie na Syberii – czasopiśmiennictwo, działania polskich badaczy, problemy adaptacji i identyfikacji syberyjskich Polaków.
Konferencję organizują Centrum Mieroszewskiego, Muzeum Pamięci Sybiru oraz Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem działające przy Katedrze Rusycystyki (na Wydziale Lingwistyki Stosowanej) Uniwersytetu Warszawskiego.
Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym Interdyscyplinarnej Komisji Badań nad Historią Syberii PAN oraz medialnym patronatem portalu Świat Sybiru (www.swiatsybiru.pl).
Link do transmisji: https://www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru/videos/126451787076257
Information
See also
IV Konferencja Naukowa z cyklu „MŁODA POLSKA: REWIZJE I REINTERPRETACJE”. MŁODA POLSKA EZOTERYCZNA. METAMORFOZY POETYKI – IDEE – OSOBOWOŚCI
KATEDRA BADAŃ FILOLOGICZNYCH „WSCHÓD – ZACHÓD” WYDZIAŁ FILOLOGICZNY UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU KATEDRA HISTORII LITERATURY POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI WYDZIAŁ POLONISTYKI UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO mają zaszczyt zaprosić na konferencję, która odbędzie się w Białymstoku 17 maja [wtorek] 2022 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego.
II Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku (Polska) oraz Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu im. Akakiego Ceretelego w Kutaisi (Gruzja) mają zaszczyt zaprosić na II Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”. Temat edycji drugiej to: Gruzja i Kaukaz w relacjach podróżników polskich i światowych. Literatura – język – historia.
Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa
Międzynarodowa konferencja naukowa: „Pamięć Zagłady w polsko- i niemieckojęzycznej literaturze autorek i autorów drugiego i trzeciego pokolenia post-Szoa”.
IV Polska Konferencja Pamięcioznawcza
IV Polska Konferencja Pamięcioznawcza odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-14 października 2023 roku i będzie okazją do kolejnego spotkania badaczek i badaczy pamięci w Polsce.