Event
„Tanatomachija, to jest Bój z śmiercią” – spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
28 marca odbędzie się prelekcja na temat nowego wydania książki „Tanatomachija, to jest Bój z śmiercią”, która ukazała się w serii „Biblioteka Pisarzy Staropolskich”. O traktacie na temat przygotowania się do śmierci opowie Anna Nath-Dokurno z toruńskiej Pracowni Słownika Polszczyzny XVI wieku Instytutu Badań Literackich PAN.
Zapraszamy do siedziby Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Piotr Artomius, „Tanatomachija, to jest Bój z śmiercią” – protestancki poradnik z 1600 r., pomagający czytelnikowi dobrze przygotować się do nieuchronnej śmierci. Toruński kaznodzieja przypomina, że nawrócenia nie należy odkładać „na ostatnią godzinkę”, z polemiczną werwą demaskuje nieskuteczność praktyk zalecanych przez autorytety katolickie, obrazowo przestrzega przed podstępnością szatana, wytrwale zachęca do wiary w bezgraniczne miłosierdzie Boże.
Dziełko cechuje żywy, miejscami dosadny język, bogactwo cytatów, przykładów, aluzji literackich i biblijnych. Piotr Artomius udowadnia, że „sztuka dobrego umierania” nie musi być lekturą nużącą ani – chciałoby się rzec – śmiertelnie poważną.
(Ze strony wydawcy)
Information
See also
Polskie Salem / seminarium z cyklu "Duchowość kobiet"
W 1689 roku w niewielkim wielkopolskim miasteczku Kleczewo, oskarżona o czary kilkunastoletnia dziewczyna przyznała się do tego, że wraz z kilkoma innymi czarownicami doprowadziła do śmierci syna właściciela wsi, w której mieszkała. W odwecie ów właściciel wsi rozpoczął w okolicy "polowanie na czarownice", do którego podjudzał także innych szlachciców. W ciągu kolejnych czterech lat kleczewski sąd przesłuchał kilkadziesiąt osób, wiele z nich skazując na śmierć.
Dyktando mikołajkowe 2018
Jesteś miłośnikiem języka polskiego? Chcesz zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji? Jeśli tak, to 6 grudnia przyjdź na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego i weź udział w wyjątkowym Dyktandzie mikołajkowym.
„Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura”
„Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura” to internetowy kwartalnik (wcześniej półrocznik) literacki o zasięgu ogólnopolskim. „Inter-” publikuje współczesną literaturę polską i obcą (poezję, prozę, teksty z pogranicza literatury i przekłady), szkice krytyczne, wywiady z twórcami i badaczami literatury, rozmowy o nowych wydawnictwach oraz informacje o bieżących wydarzeniach literackich. Czasopismo prezentuje dorobek toruńskich twórców i badaczy literatury, otwarte jest jednak także na teksty autorów pochodzących z różnych środowisk twórczych. Swoje łamy udostępnia zarówno debiutantom, jak i dojrzałym twórcom i krytykom.
Dyktando Mikołajkowe na UŁ
Zapaszamy do wzięcia udziału w 6. edycji Dyktanda Mikołajkowego na Uniwersytecie Łódzkim.