Event
Wykład otwarty: dr Jan Pacholski "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"
Pracownia Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską IFP UWr zaprasza na wykład otwarty dr. Jana Pacholskiego "Czy Karkonosze są częścią Harzu?". Wykład odbędzie się 12 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Wrocław pl. Nankiera 15) w sali 222.
Wykład będzie transmitowany bezpośrednio na facebooku na stronie rocznika "Góry-Literatura-Kultura" https://www.facebook.com/glkuwr/ i będzie go można następnie obejrzeć na stronie także w innym terminie.
Poniżej autorska zapowiedź wykładu:
"Legendarny Las Hercyński, mający leżeć gdzieś na północ od Dunaju i na wschód od Renu, wydaje się pojęciem tyleż niedookreślonym, co pojemnym na tyle, by pomieścić w sobie nie tylko Schwarzwald, Smreczyny czy nawet Szumawę, ale także leżące znacznie dalej na wschód Sudety, wraz z najwyższym ich pasmem - Karkonoszami. Zdaniem wielu badaczy miano Lasu Hercyńskiego przetrwało do dziś w nazwie wysuniętych najdalej na północ gór Niemiec - Harzu.
Nie jest więc pewnie dziełem przypadku, że "ustawodawca" barokowej poezji niemieckiej Martin Opitz swój opublikowany w 1630 roku utwór o Karkonoszach zatytułował Schäfferey von der Nimfen Hercinie, natomiast przeszło sto lat później wrocławski lekarz i naśladowca Albrechta von Hallera - Balthasar Ludwig Tralles - w poemacie Versuch eines Gedichtes über das Schlesische Riesengebürge w jednym z przypisów przywołuje tezę o bezpośrednim powinowactwie Karkonoszy z Górami Hercyńskimi i Harcem.
Nie wchodząc w kontrowersje natury historyczno-geograficznej, w czasie najbliższego wykładu będziemy starali się zwrócić uwagę na związki łączące obywa te pasma górskie - Harz i Karkonosze. A będzie ich wiele: od budowy geologicznej i położenia względem krain ościennych, poprzez właściwą obydwu pasmom rolę gór granicznych, a skończywszy na licznych autorach, którzy w swych dziełach zajmowali się zarówno najwyższymi górami północnych Niemiec, jak i najwyższym pasmem Śląska i Czech.
Nie tylko piszący o karkonoskim Duchu Gór autor opisu sabatów czarownic na Brockenie - Johannes Praetorius - pojawi się jako bohater naszej opowieści; sam wielki Goethe, niestrudzony GutsMuths, czy wreszcie umiarkowanie skory do górskich wycieczek Theodor Fontane - wszyscy oni uwiecznili w swych dziełach obydwa pasma wymienione w tytule naszego wystąpienia. Jeśli więc ewentualne powinowactwo geograficzne miałoby komuś nie wystarczyć, niech przekona go powinowactwo literackie!"
Information
See also
Wykład Prof. dr hab. Jacka Kolbuszewskiego "O poszukiwaczach skarbów w XVII i XVIII w."
Pracownia Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytet Wrocławski) zaprasza na wykład Prof. dr hab. Jacka Kolbuszewskiego O poszukiwaczach skarbów w XVII i XVIII w. Wykład odbędzie się 31 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Nankiera 15., sala 121, pierwsze piętro).
Idealizacja gór: przyroda, człowiek, kultura / Międzynarodowa konferencja
W imieniu Organizatorów VI edycji konferencji z cyklu „Góry-Literatura-Kultura” mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w tegorocznym spotkaniu, które poświęcone będzie zagadnieniu idealizacji gór w kontekście historycznym i współczesnym.
Międzynarodowa Konferencja Czyje są Góry? Procesy oswajania, udomawiania i zawłaszczania gór
W imieniu Organizatorów VII edycji konferencji z cyklu „Góry-Literatura-Kultura” mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu konferencyjnym poświęconym tematyce górskiej. Tegoroczną dyskusję chcemy skoncentrować wokół problematyki oswajania, udomawiania i zawłaszczania gór (w szerokim jej rozumieniu), zadając prowokacyjne pytanie „czyje są góry”? Podobnie jak w latach ubiegłych, zależy nam na analizie wyżej wskazanych procesów zarówno w ujęciu historycznym, jak też w perspektywie współczesnej.
Wykład otwarty: dr hab. Ewa Grzęda Prof. UWr "W górach poetów i malarzy. Romantyczne wędrówki Polaków po Szwajcarii Saskiej".
3 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 w sali 141 Instytutu Filologii Polskiej UWr (pl. Nankiera 15) odbędzie się kolejny wykład otwarty organizowany przez Pracownię Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską IFP UWr. Wykład zatytułowany "W górach poetów i malarzy. Romantyczne wędrówki Polaków po Szwajcarii Saskiej" wygłosi dr hab. Ewa Grzęda Prof UWr. Wykład będzie transmitowany i udostępniony na stronie: https://www.facebook.com/glkuwr