Event
Zaproszenie do publikacji w „Pracach Literaturoznawczych”: Twórczość Stanisława Lema i jej konteksty kulturowe
27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił patronów 2021 roku. Wśród nich znalazł się Stanisław Lem. Jako redakcja naukowego periodyku, poświęconego literaturze i kulturze od czasów najdawniejszych do współczesności, chcielibyśmy przyłączyć się do udziału w obchodach Roku Stanisława Lema, i zaprosić do publikacji w „Pracach Literaturoznawczych”, istniejących przy Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pod hasłem: Twórczość Stanisława Lema i jej konteksty kulturowe.
Na oficjalnej stronie opisującej osobę i twórczość Stanisława Lema (https://lem.pl/) w dwóch krótkich zdaniach wyrażono uzasadnienie uhonorowania pisarza. Można tam przeczytać:
"Stanisław Lem (1921-2006) to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy".
Nawiązując do tej lapidarnej, ale jakże celnej myśli, zwracamy się do badaczy życia i twórczości Stanisława Lema, a także wszystkich tych, których zajmuje fantastyka naukowa, zainspirowana myślą Mistrza, do przesyłania swoich wypowiedzi.
Na artykuły, których treść będzie związana z następującymi zagadnieniami:
- życie i twórczość Stanisława Lema;
- źródła i historia fantastyki naukowej w Polsce;
- reprezentacje fantastyki naukowej w Polsce;
- perspektywy rozwoju fantastyki naukowej,
czekamy do końca września 2021 roku.
Należy je umieszczać na platformie UWM naszego pisma: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pl
lub przesyłać na adres internetowy: prace.literatura@wp.pl.
Artykuły powinny być przygotowane zgodnie z wytycznymi dla autorów znajdującymi się na stronie:
https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pl/about/submissions.
Po pozytywnej opinii recenzentów artykuły stanowić będą temat przewodni dziesiątego numeru „Prac Literaturoznawczych” w 2022 roku.
Redakcja
redaktor naczelna dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM
zastępczyni dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM
sekretarze: dr Piotr Przytuła i mgr Joanna Daniluk
Information
See also
Polska proza fantastyczna XX i XXI wieku
Redakcja "Bibliotekarza Podlaskiego" zaprasza do do współtworzenia numeru tematycznego 2/2021 „Bibliotekarza Podlaskiego”: Polska proza fantastyczna XX/XXI w.
Kongres Futurologiczny 2021
W dniach 12-14 września 2021 roku, rozpoczętego właśnie pod patronatem Stanisława Lema, odbędzie się ogólnopolska konferencja poświęcona fantastyce naukowej oraz futurologii, przygotowana pod nazwą „Kongres Futurologiczny 2021”. Wydarzenie będzie miało miejsce na terenie Centrum Kongresowego ICE w Krakowie i organizowane jest przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej w porozumieniu z przedstawicielem rodziny Stanisława Lema, Wojciechem Zemkiem oraz w kooperacji z Krakowskim Biurem Festiwalowym.
Dialog ze zmarłym i powab archiwum. Stanisław Lem / Wykład otwarty
Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty dr Agnieszki Gajewskiej (UAM) pt. "Dialog ze zmarłym i powab archiwum. Niekompletna biografia Stanisława Lema", który odbędzie się 10.05 (środa) o godz. 11:30 w sali 206 na Wydziale Filologicznym w Katowicach. Wykład organizują Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego oraz Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego.
Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema / Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja studencko-naukowa
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Naukowej “Filozofia Boga i religii w twórczości Stanisława Lema”. Szczególną okazję stanowi 10. rocznica śmierci Pisarza, która wypada w bieżącym roku. Zaproszenie kierujemy do studentów, doktorantów i pracowników naukowych (wszystkich dyscyplin akademickich), zainteresowanych twórczością Stanisława Lema - zarówno jej “poważną” częścią (m.in. "Filozofia przypadku", "Summa techonologiae"), jak i tą bardziej humorystyczną ("Dzienniki gwiazdowe", "Bajki robotów" i in.). Sugerowane obszary badawcze: