Event
„Ziemiec” – o życiu i twórczości Bogdana Czaykowskiego / międzynarodowa konferencja naukowa
Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej „«Ziemiec» – o życiu i twórczości Bogdana Czaykowskiego", którą organizujemy w 85. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci pisarza.
Konferencja odbędzie się w dniach 15–16 listopada 2017 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Organizatorzy:
Zakład Literatury Polskiej XX wieku, Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet Rzeszowski
Zakład Literatury Współczesnej, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Uniwersytet Śląski
Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”
Proponujemy wszechstronne spojrzenie na twórczość Bogdana Czaykowskiego, jego poezję, prozę, eseistykę, teksty krytycznoliterackie, socjologiczne, dorobek translatorski i redakcyjny, aktywność antologisty, epistolografa i interlokutora.
Liczymy na podjęcie:
- tematów przekrojowych (dotyczących np. różnorakich motywów obecnych w tej poezji: tożsamości, niezakorzenienia/zadomowienia, miłości czy podróży),
- wątków artystyczno-biograficznych (omawiających np. działalność autora w kręgu grupy Kontynenty, jego relacje z Jerzy Gieroyciem, środowiskiem „Kultury” oraz „Instytutu Literackiego”, Czesławem Miłoszem, Kazimierzem Wierzyńskim, Marią Danilewicz Zielińską, Adamem Czerniawskim, aktywność w londyńskim, kanadyjskim i amerykańskim środowisku literackim i naukowym, pracę wykładowcy na UBC, aktywność w środowisku artystyczno-kulturalnym Vancouver),
- zagadnień porównawczych (np. sytuujących tę twórczość na mapie kultury zarówno polskiej, jak i światowej, badających jej recepcję w Polsce i za granicą),
- tematów szczegółowych – zgłębiających bogactwo możliwości interpretacyjnych konkretnych tekstów literackich.
Zachęcamy także do:
- pochylenia się nad archiwaliami pisarza złożonymi w Gabinecie Rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Zbiorach Specjalnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Archiwum Bogdana Czaykowskiego i Adama Czerniawskiego w domu Anny Lubicz-Łuby w Lions Bay pod Vancouver;
- zbadania ineditów pozostawionych przez pisarza (np. jego niepublikowanej w całości pracy magisterskiej "Theories of Poetic Movements in Poland and in reflected in manifestoes" (1887–1930), tomu poetyckiego "Thea", zbioru prozy wspomnieniowej "Ocalone przez bociany. Autosekwencje, sylwy Uczucia, zdania, sekwencje", publikowanego w latach 2004-2007 na łamach pisma „Fraza” cyklu "Listy znad Pacyfiku", rozproszonej po wielu czasopismach prozy oraz esejów.
Interesują nas wspomnienia i świadectwa, odsłaniające mniej znane karty życiorysu i barwnej osobowości Bogdana Czaykowskiego. To tylko garść propozycji i pomysłów, która ma otwierać, a nie ograniczać kierunek badań podjętych nad obfitą i różnorodną spuścizną pisarza.
Na propozycje tematów planowanych wystąpień w języku polskim lub angielskim (przewidujemy dwudziestominutowe referaty) wraz z kilkuzdaniowym uściśleniem ich problematyki i zakresu czekamy do 15 lipca 2017 roku.
Prosimy o nadsyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z podanych adresów: magdarabizo@o2.pl lub bozenarogowska@poczta.onet.pl. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych pomysłów. Informacje w sprawie akceptacji tematu zostaną przekazane do 31 sierpnia 2017 roku.
Opłata konferencyjna, którą należy uiścić po potwierdzeniu zgłoszenia do 30 września 2017 roku, wynosi 500 zł. Kwota ta obejmuje dwa noclegi, wyżywienie w czasie konferencji (w tym uroczysty bankiet), materiały konferencyjne oraz koszty związane z publikacją zakwalifikowanych do druku artykułów w recenzowanej książce pokonferencyjnej.
Szczegółowe informacje organizacyjne przekażemy wraz ze wstępnym programem konferencji w październiku 2017 roku.
Pozostałe informacje dotyczące konferencji (także w języku angielskim) znajdziecie Państwo w załączonym zaproszeniu lub pod przypisanym linkiem.
Information
See also
Wykład otwarty prof. Andrzeja Buszy Poezja miłosna Bogdana Czaykowskiego
21 czerwca na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się wykład otwarty prof. Andrzeja Buszy (Uniwersytet Brytyjskiej Kolumbii w Vancouver w Kanadzie) Poezja miłosna Bogdana Czaykowskiego.
Konferencja naukowa: „Lingua Adamica”. O życiu i twórczości Adama Czerniawskiego
Zakład Literatury Polskiej XX i XXI Wieku, Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Polonistyki, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Lingua Adamica” O życiu i twórczości Adama Czerniawskiego.
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy / Ogólnopolska konferencja naukowa
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy
Kto to był Erwin Axer? / ogólnopolska konferencja naukowa
W 2017 roku obchodzimy rocznicę stulecia urodzin Erwina Axera, wybitnego reżysera, pisarza, dyrektora teatru. To czas przypomnienia dokonań tego twórcy. Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kto to był Erwin Axer", która odbędzie się w dniach 20-21 października 2017 roku w Warszawie. Tytuł konferencji nawiązuje do tekstu o reżyserze autorstwa Jerzego Koeniga "Kto to jest Erwin Axer" (1975). Po latach zasadne okazuje się powtórzenie tego pytania, ponieważ życie i twórczość Erwina Axera wymagają dalszych badań i analiz, a niektóre znane wątki jego biografii wymagają nowego spojrzenia. Tematów czekających na opracowanie jest wiele. Główne wątki konferencji to: - Erwin Axer jako reżyser - Erwin Axer jako pisarz - Erwin Axer jako dyrektor teatru - biografia Erwina Axera W ramach powyższych wątków proponujemy poruszenie przykładowych tematów: - Lwowski okres w życiu Axera - Studenckie czasy Axera - Wojenne losy Axera - Erwin Axer w Łodzi - Teatr Współczesny Axera - Axer i kompozytorzy (np. Zbigniew Turski) - Współpracownicy Erwina Axera (Michał Melina, Jan Kosiński, Adam Tarn, Edward Csató) - Axer i aktorzy - Axer jako pedagog - Axer i autorzy (np. Bertolt Brecht, Max Frisch, Juliusz Słowacki, Johann Wolfgang von Goethe) - Zagraniczne prace Axera (RFN, Austria, Szwajcaria) - Miejsce Erwina Axera w polskim teatrze – wczoraj i dziś Zachęcamy do udziału w konferencji.