Institutions
- z
- 8
Department of Slavic and East European Languages and Cultures
Polonistyka na slawistyce Uniwersytetu Torontońskiego istnieje od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwsze zajęcia z języka polskiego odbyły się w roku akademickim 1957/58 za przyczyną założyciela torontońskiej slawistyki, prof. George’a Luckyjego, który uczył również polskiej literatury w kolejnych latach. Tworzyli ją potem i rozwijali Danuta Bieńkowska (od 1963 roku do swojej tragicznej śmierci w 1974), znana pisarka i poetka, Richard Lourie (1974-1975), znakomity pisarz i płodny tłumacz oraz Louis Iribarne (1975-1997), ceniony tłumacz Witkacego, Miłosza i Gombrowicza. Do przejścia na emeryturę w 1998 roku Hanka Markowicz uczyła języka polskiego. Od 1998-2017 roku programem kierowała Tamara Trojanowska. W ostatnich latach roli tej podjęli się dr Łukasz Wodzyński (obecnie na etacie polonistycznym w Wisconsin-Madison), Agnieszka Jeżyk (obecnie w Seatle) i Magdalena Cabaj.
Uniwersytet Studiów Międzynarodowych Jilin
Polonistyka na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Jilin działa w ramach slawistyki.
Centrum Bohemistyki i Polonistyki, Uniwersytet Łotewski
Na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze język polski jest językiem drugim jako obcym, nauczanym w ramach Centrum Polonistyki i Bohemistyki.
Guangdong University of Foreign Studies
Jest to trzecia uczelnia wyższa w Chinach oferująca polski jako kierunek studiów i pierwsza taka placówka w południowej części kraju. Instytut Polonistyki wchodzi w skład Wydziału Języków i Kultur Europejskich KUSM.
Beijing Foreign Studies University
Uczelnia posiada wydział języków wschodnioeuropejskich kształcący na najstarszej w Chinach polonistyce. Wywodzi się ze Szkoły Języków Obcych w Yan’an.
Department of Slavic Languages, Columbia University
First established as the Department of Slavonic Languages in 1915 and redesigned as the Department of East European Languages in 1935, the Department of Slavic Languages embarked on its present trajectory in 1946, when a grant from the Rockefeller Foundation permitted the establishment of the Russian (now Harriman) Institute. At present, the Department offers five Slavic languages— Bosnian-Croatian-Serbian, Czech, Polish, Russian, and Ukrainian.
Curso de Letras Polonês do Departamento De Polonês, Alemão e Letras Clássicas – DEPAC
Studia Polonistyczne na Universidade Federal do Paraná powstały w 2009 roku i odtąd funkcjonują jako studia I stopnia (licencjat i studia ze specjalnoscią nauczycielską). Nasz kierunek jest jedynym funkcjonującym w Ameryce Łacińskiej kierunkiem Polonistyki na poziomie uniwersyteckim. Stała kadra osobowa złożona jest z sześciu osób: Aleksandra Piasecka – Till, Alicja Goczyła Ferreira, Eduardo Nadalin, Ivan Eidt Colling, Marcelo Paiva de Souza, Piotr Kilanowski.
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie został powołany 11 maja 1946 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna.
School of Russian and Euroasian Studies 俄罗斯东欧中亚学院 SISU
Parent institution: Shanghai International Studies University 上海外国语大学Historia Szanghajskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych rozpoczyna się w grudniu 1949 roku wraz z założeniem Szanghajskiej Szkoły Języka Rosyjskiego przy Wschodniochińskim Uniwersytecie Rewolucji Ludowej. Była to jedna z pierwszych szkół wyższych w Chinach dedykowanych nauczaniu języków obcych. Począwszy od roku 1994 uczelnia działa pod nazwą Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych. W ciągu 70 lat Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych przekształcił się ze szkoły języka rosyjskiego w multidyscyplinarny, międzynarodowy uniwersytet. Obecnie SUSM realizuje 3 narodowe dyscypliny kluczowe, 6 szanghajskich dyscyplin wiodących, 10 narodowych wyróżnionych specjalności oraz narodową platformę edukacyjną dla języków europejskich.
Katedra Polonistyki i Przekładu, Wydział Filologii i Dziennikarstwa VNU
Parent institution: Lesya Ukrainka Eastern European National UniversityWcześniej: Katedra Filologii Słowiańskiej