Research project
Badanie struktury i dynamiki cyfrowych zasobów wiedzy za pomocą metod wizualizacji (Information Visualization methods in digital knowledge structure and dynamics study)
Projekt badawczy NCN 2014-2017 pt. Badanie struktury i dynamiki cyfrowych zasobów wiedzy za pomocą metod wizualizacji (ang. Information Visualization methods in digital knowledge structure and dynamics study) dotyczy analizy rozwoju nauk humanistycznych i społecznych (HS) w Polsce przy wykorzystaniu metodologii wizualizacji.
Planujemy z zasobów cyfrowych bibliotek, repozytoriów i baz danych odfiltrować metadane publikacji naukowych (HS), zdeponowanych w ostatnich 7 latach i zobaczyć jak zmieniała się tematyka, z jakich obszarów naukowcy współpracują, jakie instytucje i ośrodki badawcze były/są wiodącymi.
Celem technicznym niniejszego projektu jest wieloaspektowa analiza dynamiki cyfryzacji polskich zasobów naukowych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. W społecznym kontekście chcemy rozpowszechniać wiedzę o wizualizacji danych naukowych i naukometrii wizualnej wśród akademików i wszystkich zainteresowanych rozwojem nauki. Na obecnym etapie do badań wytypowano zasoby polskich bibliotek cyfrowych dostępnych na platformie FBC (Federacji Bibliotek Cyfrowych).
Otwarte kody/technolgie, otwarta nauka, otwarte modele współpracy, jako przeciwwaga dla hermetyczności wczorajszego modelu nauki - takie aktywności należy wspierać i promować. Promować i popularyzować, np. poprzez długofalowe badania rozwoju polskich zasobów cyfrowych.
Na etapie początkowym niezbędne będzie stworzenie roboczej bazy danych na podstawie danych bibliograficznych platformy FBC i odpowiednich bibliotek i repozytoriów cyfrowych. Według założeń, działania te pozwolą zidentyfikować współczesną strukturę otwartych cyfrowych zasobów naukowych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, wykryć dynamikę zmian od 2007 roku.
Za jednostki analizy posłużą najbardziej standardowe w takich zadaniach metadane: tytuły, autorzy, słowa kluczowe, opisy dokumentów, rok publikacji, deskryptory przedmiotowe oraz takie pola opisowe, które pozwolą na zidentyfikowanie np. dziedziny, specjalizacji, tematyki badań w danym artykule naukowym.
W celu zaprojektowania niezbędnego w kolejnych etapach badań Tezaurusa zostaną przetworzone statystycznie i poddane analizie relacje słów kluczowych i deskryptorów tematycznych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. W tej fazie badań będzie pomocna lista synonimów dla wybranego tematu, zostanie ona skonstruowana w oparciu o analizę statystyczną słów kluczowych i terminów występujących w tytule, opisie i deskryptorach.
(ze strony www realizatorów projektu)