Publications
Journals
Promoted
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2024
Tytuł numeru: Inscription.Periodical on Occasional and Applied Literature
We are happy to announce, that on the website of the yearbook ”Inscription. Periodical on Occasional and Applied Literature” (https://napis.edu.pl/en/2024/) the new, 30th anniversary issue of “Napis” (“Inscription”) has been published. The issue “Crumbs of testimony. Inscriptions, initials, glosses in culture” (...)
Dzieciństwo. Literatura i Kultura | 6(1) | 2024
Tytuł numeru: Dzieciństwo, dorastanie i technologia – wokół kultury (dla) pokolenia Z i generacji Alfa
W najnowszym numerze podejmujemy wieloaspektowy i w dużej mierze kontrowersyjny temat relacji między dzieciństwem i adolescencją a nowymi technologiami oraz mediami społecznościowymi w kontekście kultury (dla) młodych odbiorców i odbiorczyń.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXIX | 2023
Tytuł numeru: Pisane światłem. Fotografia – tekst i kontekst
Tematem numeru jest fotografia w dialogu z tekstem – ewolucja stosunku do fotografii i sposobów jej wykorzystania (począwszy od dziewiętnastowiecznego rozumienia jako medium dokumentacyjnego, traktującego „obraz jako dowód prawdy”, po dzisiejsze walory estetyczne, artystyczne i kreacyjne tej (...)
Recently added
New releases
Promoted
Maurycy i Kamil Mochnaccy, Listy emigracyjne do rodziców (z dołączeniem listów Michała Podczaszyńskiego). 1832–1834
Autor/Redaktor: Agnieszka Markuszewska, Mirosław Strzyżewski
„Biografie trójki dozgonnych przyjaciół – Maurycego Mochnackiego, Kamila Mochnackiego i Michała Podczaszyńskiego – ilustrują trudne doświadczenie generacji młodych romantyków doby insurekcji listopadowej.
Opowiedzieć niepełnosprawność. Wybrane problemy kulturowych reprezentacji niepełnosprawności
Autor/Redaktor: Klaudia Muca
Opowiadanie o doświadczeniu niepełnosprawności jest ważnym narzędziem emancypacji. Narracje niefikcjonalne, takie jak autobiografie, reportaże, autoetnografie czy eseje, to nie tylko przedstawienia indywidualnych doświadczeń autorów i autorek, lecz także źródła krytyki społecznej, wykorzystywane (...)
Sublingualis. Problemy i poetyki dyskursu medycznego w literaturze polskiej po roku 1989
Autor/Redaktor: Beata Koper
Ukazał się szósty tom w serii Ars Medica Ac Humanitas. W Sublingualis autorka przygląda się literaturze polskiej, aby zbadać język i formę tekstów, w których pojawiają się doświadczenia z obszarów zagarniętych przez medycynę.
Recently added
Prace Literaturoznawcze 2023, nr 11
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Prace Literaturoznawcze 2024, nr 12
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie. Konteksty kulturowe i literackie
Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie Konteksty kulturowe i literackie to najnowsza książka Doroty Kulczyckiej poświęcona obecności motywu Jana Pawła II w kulturze.
Filologia Polska. Roczniki Naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego 2024
Autor/Redaktor: Marian Bugajski, Mirosława Szott
Miło jest mieć przywilej otwierania dziesiątego i tym samym niejako jubileuszowego numeru rocznika. Zarazem to może znakomita okoliczność, by dokonać kilku podsumowań, choć te najpewniej w większości pojawią się za rok, niemniej ważny drobiazg warto uwypuklić już teraz. Największym sukcesem, w (...)
Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze 2024: Słowo - forma, treść, użycie
Autor/Redaktor: Magdalena Hawrysz, Magdalena Jurewicz-Nowak, Irmina Kotlarska
„Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze” ukazują się od 2009 roku. Najnowszy tom Słowo - forma, treść, użycie został poświęcony pamięci Profesora Stanisława Borawskiego, wybitnego badacza dziejów używania języka, który był Inicjatorem tej serii wydawniczej.