Scholarship/grant
FIRST TEAM: finansowanie pierwszych zespołów badawczych młodych doktorów
Finansowanie pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej.
Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 5 lat, przy czym początek tego okresu wyznacza data roczna uzyskania stopnia, a koniec – rok poprzedzający termin składania wniosków w konkursie. Termin 5 lat może zostać przedłużony do maksymalnie 9 lat od uzyskania stopnia naukowego, o ile wnioskodawca będzie spełniał warunki opisane w dokumentacji konkursowej.
W ramach realizacji projektu jego kierownik powinien być zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu. W swym zespole zatrudni młodych uczonych: studentów, doktorantów lub młodych doktorów.
Kierownik w czasie realizacji projektu będzie zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu.
W ramach konkursu przyjmowane będą projekty trwające do 36 miesięcy. Zaleca się, aby budżet projektu nie przekroczył 2 000 000 zł.
W ramach realizacji programu Fundacja planuje konkursy wewnętrzne dla grantobiorców na przedłużenie okresu realizacji projektów o maksymalnie 12 miesięcy, przy czym przedłużenie realizacji projektu związane jest z poszerzeniem zakresu rzeczowego wniosku i niesie ze sobą możliwość zwiększenia finansowania projektu.
W kolejnych edycjach programu nieprzekraczalnym terminem realizacji projektów i ewentualnych przedłużeń w projektach jest 31 grudnia 2023 r.
W programie FIRST TEAM finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może dofinansować projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.
Projekty w ramach programu mogą być realizowane w trzech wariantach:
- przez jednostki naukowe w zakresie, w którym nie prowadzą działalności gospodarczej (bez udzielania pomocy publicznej),
- przez przedsiębiorstwa (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
- przez konsorcja naukowo-przemysłowe, z udziałem jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorstwa (dla jednostki naukowej bez pomocy publicznej – w zakresie, w jakim nie prowadzi działalności gospodarczej, oraz dla przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej na działalność B+R).
W programie FIRST TEAM obligatoryjny jest udział co najmniej jednego partnera naukowego z kraju lub z zagranicy.
W programie First TEAM Fundacja ogłosi w późniejszym terminie konkursy wewnętrzne dla grantobiorców na zakup specjalistycznej aparatury badawczej (ponad limit 5% kosztów kwalifikowanych projektu), przy czym rozpatrywanie wniosku będzie uwzględniało m.in. analizę dostępności aparatury tego typu w kraju oraz informacje na temat inwestycji w podobną aparaturę w jednostce realizującej projekt.
Szczegóły i dokumenty do pobrania: http://www.fnp.org.pl/oferta/first-team/
See also
HOMING: finansowanie staży podoktorskich dla doktorów z zagranicy
Finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów przyjeżdżających do Polski z zagranicy.
POWROTY: finansowanie staży podoktorskich dla doktorów powracających do pracy naukowej
Finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów powracających po przerwie do pracy naukowej.
Konkurs w programach FIRST TEAM, HOMING i POWROTY
Od dzisiaj do 15 marca można składać wnioski w trzecim konkursie w programach FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY. Do zdobycia jest łącznie ponad 24 mln zł.
MNiSW: Program stypendialny dla wybitnych młodych naukowców
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór kandydatów do programu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców.