Nowość wydawnicza
"International Journal of Slavic Studies.Transgressive, Pragmatic and Speculative Horizons of Popular Literature and Culture" (nr 2, 2020)
Pismo skupia badaczy literatury i kultury popularnej krajów słowiańskich. Jest rozwinięciem i kontynuacją serii wydawniczych Fantastyczność-Cudowność wydawanej na Uniwersytecie Zielonogórskim w latach 2009-2014 oraz Mitologizacje kultury wydawanych w latach 2013-2016.
„International Journal of Slavic Studies Transgressive, Pragmatic and Speculative Horizons of Popular Literature and Culture” jest rocznikiem wydawanym przez Instytut Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest to szerokotematyczne, specjalistyczne i interdyscyplinarne czasopismo naukowe ukazujące się w wersji elektronicznej, w otwartym dostępie, na licencji CC BY 3.0 PL.
Zasadniczą przestrzenią badawczą wyznaczającą kierunek publikacji w tym periodyku są literatura i kultura popularna krajów słowiańskich: ich odrębność i indywidualne cechy wyróżniające, wynikające z cech języka, folkloru, tradycji kulturalnej, historii a także polityki. Ze względu, zarówno, na samą specyfikę obszaru badawczego w wymiarze globalnym oraz jego społeczne i polityczne uwarunkowania. Pismo przyjmuje politykę wydawniczą zakładającą kilka przestrzeni badawczych jakie będę prezentowały publikowane na jego łamach artykuły.
źródło: O czasopiśmie – International Journal of Slavic Studies (slavpoplit-letters.pl)
Spis treści
Spis treści
- Slavpoplit Letters 2 (2020)
- Тијана Тропин - Мебијусова трака: временска петља у роману Дејана Алексића Ципела на крају света
- Александр Михайлович Лобин - Эволюция военно-исторического романа в российской фантастике 2010-гг. и генезис локального жанра „попаданцы на ВОВ”
- Катерина Сергіївна Гончаренко - Воєнне кіно в об’єктиві Дельозіанської часової тріади: Війна як пам'ять, подія та образ
- Галина Петрова - Терроризм как война в ее крайней форме недоверия „Другому”
- Мариам Араратовна Саргсиан - Техногенные метафоры современной культуры
- Tin Lemac - Razdioba konstitutivnih parametara za strukturni nacrt poetskog stila
- Michał Traczyk - Pamięć i zapomnienie wpisane w zaśpiewane wiersze (na przykładzie Haliny Poświatowskiej)
- Зоран Стефановић - The Master of Death as the All–Man: Projections of elite philosophical trends in Serbian comics and popular culture in the 1930s
- Марина Богданова - Україна в період Першої світової війни: своєрідність відображення в історичній повісті-хроніки Олександра Лугового „кігтях двоголового орла”
- Світлана Іванівна Лущій - Війна та проблема ідентичності у прозі української діаспори 19401980-х років
- Олеся Стужук - Мемуарна проза у воєнній літературі російсько-української війни
- Izolda Kiec - Just Like a Woman. Bob Dylan o kobietach i mężczyznach
Informacje
Zobacz także
Defiant Trajectories: Mapping out Slavic Women Writers Routes
Autor/Redaktor:
Tom poświęcony jest dziewięciu pisarkom włączonym do Szlaku Kobiet Pisarek. Są nimi: Marija Jurić Zagorki i Ivana Brlić Mažuranić z Chorwacji, Divna Veković z Czarnogóry, Anna Achmatowa, Marina Cwietajewa i Zinaida Gippius, Maria Konopnicka, Jelena Dimitrijević z Serbii oraz Słowenka Zofka Kveder.
Visuality from Intercultural Perspectives. Technology of Images in Communication, Art and Social Sciences
Autor/Redaktor: Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz
Zapraszamy do lektury pierwszej monografii wydanej w ramach projektu TICASS, która prezentuje wstępne rezultaty współpracy badawczej w projekcie finansowanym przez Komisje Europejską w Horyzont 2020. Książka rozwija rozumienie funkcjonowania przestrzeni wizualnej w różnych miejscach i kulturach oraz wskazuje jak różne formy wizualnej alfabetyzacji kształtują komunikację wewnątrz i pomiędzy społecznościami.
The Culture of Neural Networks. Synthetic Literature and Art in (Not Only) the Czech and Slovak Context
Autor/Redaktor: Zuzana Husárová, Karel Piorecký, Isabel Stainsby
Monografia o kontekstualizacjach zjawiska generowania tekstów literackich przy użyciu najnowszych technologii. Wydawcy: Nakladatelství Karolinum: https://karolinum.cz/knihy/piorecky-the-culture-of-neural-networks-30719 Ústav pro českou literaturu AV ČR, v.v.i.: https://ucl.cas.cz/produkt/the-culture-of-neural-networks/
Odpamiętywanie polsko-żydowskie
Autor/Redaktor: Sławomir Jacek Żurek
Tytuł monografii Odpamiętywanie polsko-żydowskie można uznać za określenie całego procesu dokonującego się od ponad trzydziestu lat (od roku 1989) w badaniach historycznych, kulturoznawczych i literaturoznawczych obejmujących wkład polskich Żydów w rozwój kultury polskiej, ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz relacje między nimi a pozostałymi Polakami. Podjęcie tego rodzaju eksploracji było poprzedzone ciszą, która po systemowo przeprowadzanej przez hitlerowców eksterminacji Żydów zapadła wokół ich wielowiekowej obecności w Rzeczpospolitej. Prowadzone w latach 1945–1989 oglądy naukowe – odnoszące się i do tej obecności, i do unicestwienia świata żydowskiego w czasie Holokaustu – miały bardzo ograniczony zakres. Władze komunistyczne nie widziały bowiem potrzeby ani przywoływania dziejowego istnienia polskich obywateli żydowskiego pochodzenia, ani pochylenia się nad ich „zniknięciem” podczas wojny. Taka polityka sprawiła, że dla większości Polaków zarówno świat żydowski sprzed drugiej wojny światowej, jak i sama Zagłada stały się zaledwie artefaktami powstałymi w oparciu o przebiegające w kulturze procesy postpamięciowe. (Ze Wstępu)