Wydarzenie
Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze
Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Polskim Towarzystwem Suicydologicznym zapraszają na trzecie spotkanie w ramach ogólnopolskiej cyklicznej konferencji naukowej "Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze", która odbędzie się 14 i 15 maja 2020 roku na Wydziale „Artes Liberales” przy ul. Dobrej 72 w Warszawie. Konferencja będzie poświęcona szeroko pojmowanym sytuacjom granicznym ze szczególnym akcentem na kwestię samobójstwa w kontekście kulturowym.
(informacja organizatorów)
Pierwsza i druga edycja konferencji spotkały się z dużym zainteresowaniem. Celem tej edycji jest, podobnie jak wcześniej, stworzenie przyjaznej przestrzeni do międzyobszarowej dyskusji na temat problemu autodestrukcji i skłonienie wszystkich uczestników, referentów i słuchaczy, do refleksji oraz poszerzania swojej wiedzy z zakresu tak ważnego obszaru współczesnej nauki, jakim jest suicydologia.
Zakres tematyczny:
Wnikliwe zbadanie problemu sytuacji granicznych wymaga interdyscyplinarnego podejścia bazującego na wiedzy z wielu dziedzin nauki – m.in. psychologii, socjologii, kryminologii, medycyny, geografii, antropologii – ale i filozofii, filologii czy kulturoznawstwa, rozpatrujących obecność i znaczenie sytuacji granicznych w tekstach kultury. Dzięki różnym perspektywom możliwa będzie szersza refleksja nad językiem, jakiego używa się do opisywania zachowań autodestrukcyjnych, zarówno w kontekście naukowym, jak i codziennym. Dlatego też zależy nam, aby w konferencji uczestniczyli badacze zajmujący się różnymi dziedzinami współczesnej nauki, abyśmy wspólnie tworzyli przestrzeń sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.
Zgłoszenia wystąpień:
Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, adres e-mailowy, afiliację oraz abstrakt w języku polskim (150-300 słów) prosimy przesłać pod adresem: konf.autodestrukcja@gmail.com do 29 lutego 2020 r.
Informacje
Zobacz także
Autodestrukcje. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze
Konferencja naukowa Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze zostanie poświęcona szeroko pojmowanym sytuacjom granicznym, ich wizerunkowi w kulturze oraz rozpowszechnionym na ten temat stereotypom - w szczególności samobójstwu jako problemowi kulturowemu. Celem konferencji będzie zatem sprowokowanie międzyobszarowej refleksji na temat problemu autodestrukcji poprzez wspólną soczewkę całościowo rozumianej nauki o człowieku.
Nieswojo. O sąsiadach, sąsiedztwie, sąsiadowaniu w literaturze XX i XXI wieku
Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w konferencji naukowej, która odbędzie w dniach 23–24 października 2023 roku.
XIII Humanistyczny Wiatr od Morza. Cielesność i duchowość. Opozycja czy dopełnienie?
Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową, pt. „XIII Humanistyczny Wiatr od Morza. Cielesność i duchowość. Opozycja czy dopełnienie?”. Konferencja odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2022 roku w Ustce.
Kolokwia Staropolskie 2024: Gościnność w literaturze - gościnność literatury
Pracownia Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich PAN oraz Katedra Historii Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej konferencji naukowej z cyklu "Kolokwia staropolskie". Tegoroczne sympozjum na temat "Gościnność w literaturze - gościnność literatury" nawiązuje do jednego z najgłębiej zakorzenionych polskich autostereotypów, jakim jest przekonanie o naszej odwiecznej gościnności, którą postrzegamy jako trwały element rodzimej tożsamości i tradycji kulturowej. Celem konferencji jest pogłębienie refleksji nad historyczną wartością owego autostereotypu oraz złożonością i ambiwalencją „staropolskiej gościnności” - przede wszystkim na podstawie różnych form piśmiennictwa epok dawnych. Konferencja odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2024 roku w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 94. Sympozjum zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).