Wydarzenie
Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w mediach audiowizualnych
Zakład Lingwistyki Tekstu i Dyskursu Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego oraz Instytutu Języka Polskiego Oddział Katowicki Uniwersytetu Śląskiego zapraszają do wzięcia udziału w IV interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt."Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w mediach audiowizualnych"
organizowanej przez Zakład Lingwistyki Tekstu i Dyskursu Uniwersytetu Śląskiego, która odbędzie się dnia 29 marca 2017 roku w Katowicach.
Na trzech poprzednich konferencjach nasze rozważania koncentrowały się wokół autopromocji zarówno w teorii, jak i w praktyce. Nie tylko w ujęciu synchronicznym, lecz także diachronicznym. Tym razem pole problematyki konferencji pragniemy poszerzyć także o aspekt mediów audiowizualnych, w których rzeczone zjawiska występują.
Celem spotkania jest przybliżenie wskazanych w tytule fenomenów w perspektywie interdyscyplinarnego oglądu badawczego.
Proponujemy zatem rozważyć następujące obszary badawcze:
– Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w teorii i w praktyce;
– Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w ujęciu diachronicznym i synchronicznym;
– Płeć a autopromocja, autoprezentacja, wizerunek;
– Gatunki autopromocyjne i autoprezentacyjne;
– Public relations, marketing a autopromocja;
– Kreacja medialna, osobowość medialna;
– Ewolucja języka osobniczego postaci medialnych;
– Jakość słowa w wystąpieniach publicznych;
– Psychologiczne, socjologiczne i kulturowe aspekty autopromocji, autoprezentacji, wizerunku;
– Rola mediów audiowizualnych we współczesnej kulturze;
Czekamy również na ciekawe propozycje tematów od Państwa.
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres konferencja.katowice@wp.pl (formularz zgłoszeniowy w załączeniu) do 15 lutego 2017 roku (termin nieprzekraczalny).
Wysokość opłaty konferencyjnej wynosi 250 zł i obejmuje koszty:
- materiałów konferencyjnych;
- poczęstunek w przerwie kawowej oraz obiad;
- publikację monografii pokonferencyjnej (zawierającej artykuły zakwalifikowane po recenzji);
Szczegółowe informacje dotyczące uiszczania opłaty, obejmujące adres i numer konta, zostaną podane mailowo wraz z informacją o przyjęciu referatu (16 lutego 2017 r.).
Organizatorki zastrzegają sobie prawo selekcji zgłoszonych referatów. Wyrażamy nadzieję, że konferencja spotka się z Państwa życzliwym zainteresowaniem.
Komitet Organizacyjny:
dr Aleksandra Kalisz
dr Ewelina Tyc
Komitet Naukowy:
dr hab. prof. UŚ Iwona Loewe
dr Ewa Biłas-Pleszak
Informacje
Zobacz także
Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów
Z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Towarzystwo Historyczne im. Szembeków Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Warszawska Izba Gospodarcza mają zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów", która odbędzie się w Częstochowie w dniach 14-15 września 2017 roku.
Język a media. Zjawiska językowe i komunikacyjne we współczesnych mediach
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaprazsza na II Interdyscyplinarną konferencję naukową "Język a media. Zjawiska językowe i komunikacyjne we współczesnych mediach", która odbędzie się w dniach 30–31 marca 2017 r.
Język w regionie – region w języku II
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji Język w regionie – region w języku II, która odbędzie się w dniach 17–18 listopada 2016 roku w Poznaniu. Celem drugiej już z cyklu konferencji Język w regionie – region w języku jest prezentacja wyników badan naukowych dotyczących wzajemnych powiązań języka i kultury regionalnej, szczególnie Wielkopolski, zarówno w ujęciu synchronicznym, jak i diachronicznym. Szczegóły na plakacie oraz w załączniku.
Język prawny w dyskursach społecznych / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Celem konferencji jest wymiana obserwacji dotyczących funkcjonowania języka prawnego w komunikacji społecznej. Proponujemy dyskusję nad tym, w jakim zakresie jedna z najważniejszych odmian funkcjonalnych polszczyzny i innych języków narodowych wpływa na kształt różnych społecznych dyskursów i jak sama jest przez nie kształtowana. Pozostawiając Państwu wybór szczegółowych problemów badawczych związanych z proponowaną tematyką konferencji, sugerujemy następujące obszary refleksji: 1) rola języka prawnego w społeczeństwie demokratycznym; 2) społeczne dyskursy wokół prawa; 3) język wartości chronionych prawnie a inne dyskursy aksjologiczne; 4) płaszczyzny tekstu prawodawczego (poznawczy, normatywny, pragmatyczny i in.); 5) język prawny a inne odmiany specjalistyczne (wewnętrzna dyferencjacja języka prawnego związana ze zróżnicowaniem obszarów regulacji); 6) edukacja społeczna w zakresie kultury prawnej i języka; 7) komunikacja między obywatelem a urzędem; 8) zróżnicowanie kulturowo-językowe w wymiarze europejskim i globalnym jako wyzwanie dla ustawodawców i tłumaczy tekstów prawnych; 9) artystyczne adaptacje realiów prawno-sądowych i rytuału komunikacyjnego.