Wydarzenie
Debata o feminatywach w Towarzystwie Naukowym Warszawskim
Towarzystwo Naukowe Warszawskie zaprasza na debatę o feminatywach. która odbędzie się w Pałacu Staszica, w sali im. Stanisława Staszica (nr 166), I piętro, 29 lutego 2024 r. Początek o godz. 10.00.
Debata na temat feminatywów w języku obejmuje następujące bloki tematyczne:
1) Feminatywy w słowniku i w tekście w różnych odniesieniach (typach użyć). Generyczne maskulinum na tle systemu językowego. Temat szczegółowy. „Zapisy nazw stanowisk, funkcji w komunikacji profesjonalnej oraz w statutach organizacji społecznych i towarzystw naukowych”.
2) Prawo kobiet promujących feminatywy oraz dystansujących się wobec nich do decydowania o tym, jak się do nich samych i o nich samych mówi. (Temat nie da się zamknąć krótką odpowiedzią tak lub nie, ponieważ nie zawsze mówimy o osobie, czasem o funkcji, którą pełni).
3) Feminatywy na tle innych zmian inkluzywnych. W szczególności interesuje nas, czy tendencje do używania form neutralnych (osoby studenckie, osoby medyczne itp.) osłabiają rozprzestrzenianie się feminatywów. Czy istotnym zagrożeniem dla feminatywów są postulaty upraszczania komunikacji urzędowej, tzw. prostego języka?
Informacje
Zobacz także
Uczona, badaczka, naukowczyni - feminatywy w dyskursie akademickim / Konferencja
Zapraszamy na konferencję "Uczona, badaczka, naukowczyni - feminatywy w dyskursie akademickim", która odbędzie się w dniu 22 listopada 2019 (.piątek 9.00-18.00), w Sali Senatu UAM.
Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim
Program obchodów obejmuje debatę poświęconą sytuacji uchodźców z Ukrainy na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz sesję naukową, której temat brzmi "Kadra naukowa na Uniwersytecie Zielonogórskim - równości i nierówności.
Perspektywy postkolonializmu w Polsce, Polska w postkolonialnej perspektywie / Debata
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Filologia Polska 2025
Serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Temat numeru brzmi: Język w polityce. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że „świat” polityczny w bardzo decydującej mierze wpływa na język, którym posługujemy się w codziennym życiu, w publicystyce, w rozmaitych debatach, a potem staje się on także elementem literatury. Język stanowi podstawowe dobro kulturowe, dlatego opisane tu zjawisko domaga się odpowiedniego namysłu, który można ogólnie ująć zaproponowanym hasłem: język w polityce. Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2025 roku.