Wydarzenie
Języki słowiańskie w badaniach frazeologicznych / Międzynarodowa Konferencja Online
Zamiarem organizatorów jest stworzenie szerokiego forum dyskusyjnego dla badaczy zajmujących się frazeologią słowiańską w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.
Przedsięwzięcie skierowane jest zarówno do zwolenników tradycyjnego ujmowania frazeologii jako subdyscypliny leksykologii, jak i do przeciwników wprowadzania do opisu opozycji jednostka słownikowa – związek frazeologiczny.
Mile widziane wystąpienia o charakterze teoretyczno-metodologicznym, jak i zawierające analizy konkretnych jednostek lub ich grup. Oprócz artykułów naukowych przyjmowane będą także teksty krótsze o charakterze komunikatów z prowadzonych badań.
Konferencja będzie miała innowacyjną formę. Przesłane artykuły i komunikaty zostaną zamieszczone na platformie konferencyjnej pod adresem https://moodle.umk.pl/JSBF. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy będą mogli wyrazić swoje opinie o przesłanych tekstach za pośrednictwem forum umieszczonego na platformie (dyskusja w trybie asynchronicznym, fora pod tekstami).
W dniach 9 i 10 listopada odbędą się dyskusje w trybie synchronicznym (wideokonferencje).
Proponowane formy udziału w konferencji:
(1) przesłanie artykułu/komunikatu, udział w dyskusji na forach pod tekstami, udział w wideokonferencjach;
(2) przesłanie artykułu/komunikatu, udział w dyskusji na forach pod tekstami;
(3) udział w dyskusji na forach pod tekstami, udział w wideokonferencjach;
(4) udział w dyskusji na forach pod tekstami;
(5) udział w wideokonferencjach.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Językami konferencji są języki słowiańskie.
Wszystkie przesłane artykuły oraz dyskusje na forach będą dostępne na platformie MODDLE (https://moodle.umk.pl/JSBF) do końca 2018 roku. Planowane jest wydanie recenzowanej monografii pokonferencyjnej. Koszt publikacji wynosi 20 euro (lub równowartość w PLN z uwzględnieniem kursu euro w dniu dokonywania płatności). Osoby zainteresowane drukiem artykułu w monografii proszone są o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym. Termin przyjmowania tekstów do druku i dokonywania wpłat to 31 stycznia 2018 roku. Opłatę za publikację należy uiścić przelewem bankowym na konto:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
Bank Millenium S.A. Warszawa
45 1160 2202 0000 0000 3174 8579
z dopiskiem: frazeologia slowianska, imię i nazwisko uczestnika konferencji
Harmonogram konferencji:
1. Przysyłanie formularzy zgłoszeniowych na adres mge@umk.pl lub amoroz@umk.pl - do 30 czerwca 2017 roku
2. Rejestracja uczestników konferencji na platformie MOODLE - do 15 lipca 2017 roku
3. Przesyłanie artykułów lub komunikatów przez uczestników konferencji - do 30 września 2017 roku
4. Zamieszczenie przysłanych tekstów na platformie, otwarcie dyskusji w trybie asynchronicznym (fora pod tekstami) - 10 października 2017 roku
5. Zamknięcie dyskusji na forach pod tekstami - 28 października 2017 roku
6. Podsumowanie dyskusji na forach pod tekstami, prezentacja planu wideokonferencji - 5 listopada do 2017 roku
7. Przeprowadzenie wideokonferencji - 9 i 10 listopada, od godziny 9 do 16, we wcześniej wyznaczonych sekcjach
8. Przysyłanie artykułów do druku i dokonywanie wpłat na publikację - do 31 stycznia 2018 roku
Źródło ilustracji: portal pixabay.com; użytkowanie na licencji Creative Commons Public Domain CC0.Informacje
Zobacz także
Retoryka doradzania - XV Konferencja PTR
Polskie Towarzystwo Retoryczne wspólnie z Interdyscyplinarnym Centrum Retoryki Stosowanej Pro Rhetorica (IBL PAN) zapraszają na XV Konferencję PTR zatytułowaną "Retoryka doradzania", która odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2016 roku (czwartek – piątek) w Warszawie.
Frazeologia z perspektywy językoznawcy i tłumacza
Katedra Językoznawstwa Wschodniosłowiańskiego i Translatoryki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UG oraz Oddział Gdański Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają do udziału w piątej międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Słowo z perspektywy językoznawcy i tłumacza na temat Frazeologia z perspektywy językoznawcy i tłumacza pod patronatem Sekcji Frazeologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN, która odbędzie się w dniach 20-21 października 2016 roku (Uniwersytet Gdański, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 51, Budynek Neofilologii).
Nazwy własne w języku i społeczeństwie/ XI Forum Kultury Słowa
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją PRO.PL mają zaszczyt zaprosić do udziału w XI Forum Kultury Słowa „Nazwy własne w języku i społeczeństwie”, które odbędzie się w dniach 11–13 października 2017 roku w Olsztynie.
Nagość w obiektywie nauk / Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Celem konferencji jest konfrontacja rożnych sposobów rozumienia i konceptualizowania nagości. Interesuje nas nie tylko to, w jaki sposób nagość jest badana i pojmowana w konkretnych dyscyplinach naukowych, ale również to, w jaki sposób reprezentuje się ją w poszczególnych tekstach kultury. Jesteśmy otwarci zarówno na teoretyczne próby ujmowania nagości, jak i propozycje jej analizy i interpretacji w danym kontekście.