Wydarzenie
Księgozbiory rozproszone - (po)wojenne losy kolekcji książki dawnej
Zakład Narodowy im.Ossolińskich zaprasza do wzięcia udziału w konferencji Księgozbiory rozproszone - (po)wojenne losy kolekcji książki dawnej / Dispersed libraries - (Post)war Fates of Early Printed Book Collections.
W toku działań wojennych, które toczyły się w Europie w różnych epokach na mniejszą lub większą skalę, cenne księgozbiory osób prywatnych oraz instytucji były niejednokrotnie przemieszczane i rozpraszane. Obecnie są one przechowywane w całości lub części w bibliotekach, archiwach, muzeach i w zbiorach prywatnych na całym świecie. Jako materialne dziedzictwo piśmienniczej Europy stanowią cenne źródło do poznania i zrozumienia europejskiej historii, nauki i kultury, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Celem organizowanej konferencji jest przedstawienie badań na temat wojennych oraz powojennych losów księgozbiorów książki dawnej, zwłaszcza wydanej w XV–XVIII w., ich obecnego stanu prawnego oraz sposobów scalania.
Tematyka konferencji obejmować będzie następujący zakres:
- księgozbiory rozpraszane w czasie konfliktów wojennych w okresie nowożytnym (do XVIII w.);
- księgozbiory rozpraszane w czasie konfliktów wojennych w XIX- XX w.;
- prawne aspekty rozpraszania księgozbiorów;
- scalanie rozproszonych księgozbiorów: badania, współpraca i perspektywy.
W założeniu organizatorów konferencja skupiać się będzie na księgozbiorach europejskich książek najcenniejszych, tj. XV-XVIII w., lecz w celach komparatystycznych przyjmowane będą ew. referaty dot. podobnych zjawisk w innych częściach świata.
Języki: polski, angielski
Zgłoszenia bez referatu: do 14 marca 2025 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)
Rada Naukowa
- Antonia Bartoli, Yale University Art Gallery, USA
- dr Petra-Regine Dehnel, Staatsbibliothel zu Berlin. Preußischer Kulturbesitz, Niemcy
- dr Łukasz Kamiński, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Polska
- dr Tomasz Makowski, Biblioteka Narodowa, Polska
- prof. Emma Hagström Molin, Uppsala University, Humboldt University in Berlin, Szwecja/Niemcy
- prof. dr hab. Ryszard Nowicki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
- dr hab., prof. UJ Remigiusz Sapa, Biblioteka Jagiellońska/Uniwersytet Jagielloński, Polska
- dr Dorota Sidorowicz-Mulak, Narodowa Biblioteka Ossolineum, Polska
- dr Richard Šípek, National Museum in Prague, Czechy
Komitet organizacyjny
dr Agnieszka Franczyk-Cegła
dr Konrad Szymański
dr Olga Tkachuk
Kontakt: ksiazka-dawna@ossolineum.pl
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II.
Informacje
Zobacz także
Fourth International Communication Styles Conference
Communication Styles conference is the fourth in the series of biannual conferences which were initiated in 2013 and took place in Krosno in Poland. So far the conferences have a publication record with a collection of articles entitled Culture’s Software: Communication Styles (Cambridge Scholars 2015), a special issue of the Styles of Communication journal (9:1; 2017) and an issue of Tertium Linguistic Journal (3.1; 2018).
Sztuczna inteligencja w nauce i sztuce. Szanse i zagrożenia
Zapraszamy doświadczonych naukowców i młodych badaczy, doktorantów do udziału w V Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej organizowanej przez PUNO. Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji i wymiany wiedzy na temat możliwości i wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją, zwłaszcza w kontekście nauki, sztuki i edukacji. Zachęcamy uczestników do przedstawienia swoich badań i ustaleń w postaci referatu lub plakatu.
Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów zbrojnych i politycznych. Stan badań i perspektywy badawcze
Zachęcamy do zgłaszania referatów oraz udziału w I międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji z cyklu „Wojna i książka” pt. "Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów zbrojnych i politycznych". Stan badań i perspektywy badawcze. Poznań, 13-15 listopada 2019 r.
SOCIETY, EDUCATION, CULTURE
Polish University Abroad and Institute of Pedagogy, University of Szczecin invite to London, on 12th May 2019, to the international conference. The purpose of the conference is to develop a platform for interdisciplinary discussion on the recognition and understanding of human activities in the dynamically developing world of science, education and culture, initiated with PhD seminar meetings at Polish University Abroad in London.