Wydarzenie
"O mężczyźnie (nie)zwyczajnie" - VI sesja z cyklu "Życie prywatne Polaków w XIX wieku"
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego
zapraszają na VI sesję naukową z cyklu "Życie prywatne Polaków w XIX wieku".
Temat: O mężczyźnie (nie)zwyczajnie
Olsztyn 4-5 października 2018 r.
Motywem przewodnim kolejnej sesji naukowej jest świat XIX-wiecznego mężczyzny w perspektywie prywatności. Peregrynacja przez XIX stulecie ukazuje przede wszystkim sylwetki mężczyzn przez pryzmat ich aktywności publicznej, pracy zarobkowej, udziału w kampaniach wojennych i powstaniach narodowych, a także utartych w świadomości społecznej ról, jakie stawiały przed nim panujące realia społeczno-obyczajowe oraz obowiązujące wzorce i kanony. W planowanej sesji chcemy przyjrzeć się mężczyznom od strony ich codzienności, relacji prywatnych, przeżyć wewnętrznych, tożsamości psychicznej i fizycznej, postrzegania zmian cywilizacyjnych i kulturowych oraz przemian społecznych i reakcji na umacnianie się pozycji kobiety. Bohaterami sesji będą zatem Polacy z różnych środowisk społecznych, o różnym poziomie wykształcenia, zarówno ci spełniający widoczne role w społeczeństwie, jak również aktorzy całkowicie transparentni. To (nie)zwyczajne spojrzenie na dziewiętnastowiecznych Polaków ma zachęcić humanistów do podjęcia nowej perspektywy badawczej i dać szansę na ciekawe, inspirujące refleksje związane z motywacjami działań jednostki i kształtowania jej tożsamości.
Proponowane zagadnienia:
- „Władza ojców”? – mężczyzna na łonie rodziny. Role ojca i męża oraz ich ewolucja
- Mężczyzna poza rodziną. Prywatność duchownych, żołnierzy, powstańców, zesłańców, emigrantów
- Życie towarzyskie mężczyzn i różne jego aspekty
- Kryzys tożsamości, poszukiwanie dróg samorealizacji, poczucia spełnienia; sposoby odkrywania własnego „ja” i efekty podejmowanych prób
- Intymność, seksualność, miłość i erotyzm
- Mężczyzna romantyczny (męskie afekty)
- Życie duchowe mężczyzn, różne aspekty religijności
- Męska przyjaźń
- Dzieciństwo, młodość, dojrzałość i starość
- Wychowanie i edukacja chłopców w XIX wieku
- Męskie rozrywki – kultura czasu wolnego mężczyzn z różnych warstw społecznych
- Męskie i niemęskie sporty
- Typowe i nietypowe upodobania kulinarne
- Wizerunek zewnętrzny – mężczyzna a moda
- Plama na honorze – pojedynki i samobójstwa
- Dziewiętnastowieczna męskość i niemęskość
- Mężczyzna samotny – wdowiec, rozwodnik, wyrzutek
- Polak – peregrynant – mężczyzna w podróży
- Mężczyzna wobec zmian cywilizacyjnych
- Męskie spojrzenie na ruchy emancypacyjne
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji prosimy przesłać na formularzu (drogą elektroniczną) do 1 czerwca 2018 roku. Prosimy o dołączenie do formularza zgłoszeniowego krótkiego abstraktu referatu (do 2000 znaków). Opłatę konferencyjną w wysokości 300 zł (obiady, serwisy kawowe podczas przerw, materiały konferencyjne, uroczysta kolacja, dofinansowanie recenzowanej publikacji) należy wnieść do 30 czerwca 2018 roku na konto bankowe: 29 1020 3541 0000 5202 0089 4386 (Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Olsztynie, ul K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn) z zaznaczeniem w tytule przelewu: konferencja Życie prywatne oraz podaniem imienia i nazwiska.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy:
jaroslawkita@poczta.onet.pl (dr hab. Jarosław Kita, prof. UŁ, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kamińskiego 27a, 90-219 Łódź)
mariakorybut@o2.pl (dr Maria Korybut-Marciniak, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn)
Obrady odbywać się będą w salach Wydziału Humanistycznego UWM (ul. K. Obitza 1 w Olsztynie). Informacje dotyczące bazy noclegowej zostaną podane po zamknięciu listy referentów.
Komitet Naukowy Konferencji: dr hab. Jarosław Kita, prof. UŁ, prof. dr hab. Roman Jurkowski, dr Maria Korybut-Marciniak
Komitet Organizacyjny Konferencji: dr hab. Andrzej Korytko, mgr Jolanta Kowalik, mgr Izabela Socka, mgr Grażyna Czerniak, mgr Elżbieta Klimus
Informacje
Zobacz także
Dawny i obecny wizerunek mężczyzny w perspektywie XXI wieku
II Interdyscyplinarna Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców
(Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku
Katedra Historii Literatury, Pracownia Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową (Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku organizowaną w dniach 28-29 września 2017 roku w Katedrze Historii Literatury UG.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa Obszary Polonistyki VIII: (De)konstruowanie męskości. (De)mitologizacje, (dez)iluzje i (de)heroizacje męskości w literaturze, kulturze i języku
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Polonistów mają zaszczyt zaprosić młodych badaczy i młode badaczki na kolejną interdyscyplinarną ogólnopolską konferencję naukową z cyklu OBSZARY POLONISTYKI, która odbędzie się 28 marca 2023 roku (wtorek) w formie zdalnej na platformie Teams. Tematem tego spotkania chcemy uczynić obraz(y) mężczyzny i (nie)męskości w literaturze, kulturze i języku.
Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Śmiech, humor, satyra
Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie zapraszają do udziału w X sesji naukowej Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Śmiech, humor, satyra, która odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. w Olsztynie.