Wydarzenie
Obszary polonistyki. Inny/Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku | III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów
Koło Naukowe Polonistów i Koło Naukowe Antropologów Kultury Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na III Konferencję Naukową „Obszary Polonistyki. Inny/ Obcy w polskiej kulturze, literaturze i języku”, która odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podczas konferencji chcemy skoncentrować się na rozważaniach dotyczących literatury, języka i kultury, a także badać zależności, jakie występują między tymi „obszarami polonistyki”, zwłaszcza w kontekście obcości i inności. Nasze naukowe spotkanie wychodzi naprzeciw zainteresowaniom studentów i doktorantów, które wynikają z toczącej się w Polsce i Europie dyskusji na temat uchodźców i imigrantach. Pragniemy zwrócić uwagę na fakt obcości związanej z nasilającymi się działaniami terrorystów z tzw. państwa islamskiego, ale także inności wynikającej z wielokulturowości Polski na przestrzeni wieków. Zależy nam na wyeksponowaniu tej tematyki w badaniach polonistycznych.
Proponujemy następujące kręgi tematyczne:
- Inny/Obcy w metodologii badań literaturoznawczych i antropologicznych.
- Inny/Obcy a postkolonializm.
- Literackie i kulturowe obrazy Innego.
- Językowy obraz Innego.
- Leksykalne wyznaczniki obcości w tekście.
- Inny/ Obcy w badaniach semantycznych. Czekamy również na inne propozycje tematów.
Na zgłoszenia czekamy do 1 lutego 2016 roku. Karty zgłoszeniowe (zawierające temat wystąpienia, krótki abstrakt, a ponadto: imię, nazwisko, tytuł naukowy, reprezentowany ośrodek, adres kontaktowy, e-mail, telefon) prosimy wysyłać na adres obszarypolonistyki3@wp.pl.
Opłata konferencyjna wynosi 150 zł i obejmuje koszty poczęstunków w przerwach konferencji i koszty publikacji artykułów pozytywnie zaopiniowanych do druku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tematów wystąpień. Informacja o przyjęciu danego tematu lub odrzuceniu go – 15 lutego.
Komitet Naukowy: Komitet Organizacyjny:
dr hab. prof. UR Jolanta Pasterska mgr Karolina Krzysztoń
dr hab. Ewa Oronowicz-Kida lic. Anna Pelczarska
dr Agnieszka Myszka Anna Mucha
Mateusz Kucab
Zobacz także
Język edukacji. Język w edukacji / Z cyklu „Nowe zjawiska w języku, tekście, komunikacji”
Instytut Polonistyki i Logopedii w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku
Konferencja "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 XI 2016 w Gorzowie Wielkopolskim, projektowana jest jako kontynuacja dwóch cykli konferencyjnych "Literatura w mediach. Media w literaturze" oraz "Język i literatura w świecie ponowoczesnym". Tegoroczną konferencję organizuje Wydział Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża we współpracy z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz Telewizją Polską S.A. Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konferencji "Medium w mediach. Tekst literacki w przekazach pośrednich przełomu XX i XXI wieku" jest spotkanie literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin, których przedmiotem zainteresowania są sposoby przedstawiania drukowanych utworów literackich w przekazach pośrednich, m.in. ikonicznych, audialnych, audiowizualnych, hipertekstowych.
Schulz – słownik mówiony
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Inny w podróży / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Organizatorami wydarzenia są Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Filologii Angielskiej, Pracownia Komparatystyki IFA, Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filologii Germańskiej.