Wydarzenie
Przekraczanie granic języka
Towarzystwo Kultury Języka oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń zapraszają na konferencję naukową nt. PRZEKRACZANIE GRANIC JĘZYKA, organizowaną wspólnie z Wydziałem Polonistyki UW i Fundacją Języka Polskiego.
Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 22-23 września 2017 r. i będzie poświęcona analizie językowej tekstów literackich – poetyckich i prozatorskich, przekładowi intersemiotycznemu oraz językowym wykładnikom związków między poezją, muzyką i malarstwem.
Celem konferencji jest podjęcie próby nowego odczytania tekstu literackiego w wyniku analizy językowej, polegającej na wskazaniu miejsc, w których autor tekstu przekracza granice języka, naruszając zwyczaj językowy, wyznaczony przez prawa systemowe i normę, po to, aby przekazać treści niewyrażalne za pomocą konwencjonalnych środków językowych.
Na konferencję zapraszamy zatem wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat języka poezji i prozy artystycznej – literaturoznawców, teoretyków literatury i językoznawców, nauczycieli polonistów oraz doktorantów. Oczekujemy referatów, zawierających analizę językową konkretnych tekstów literackich lub ich fragmentów, która będzie prowadziła do oryginalnej ich interpretacji, poruszającej serca i umysły słuchaczy, i która po opublikowaniu będzie mogła być wykorzystana na zajęciach ze studentami oraz na lekcjach języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych.
Takich analiz wciąż jest za mało w literaturze przedmiotu, dlatego wszystkie referaty, które uzyskają pozytywne recenzje, zostaną opublikowane w recenzowanym tomie pokonferencyjnym, który ukaże się w grudniu 2017 r.
Zgłoszenia z tytułem i krótkim streszczeniem referatu, nieprzekraczającym 300 słów, prosimy przysyłać w terminie do 15 sierpnia 2017 r. pod linkiem https://docs.google.com/forms/d/1MazWJzR6cMKF5m3HugY0RDeTU5yXnPP7x1lSHNFdqPA/viewform?ts=5940b38e&edit_requested=true.
Do 31 sierpnia 2017 r. przekażemy Państwu informację o przyjęciu referatu, a w pierwszych dniach września program konferencji.
Opłata konferencyjna obejmująca materiały konferencyjne, kawę i ciastka w przerwach obrad oraz druk recenzowanego tomu pokonferencyjnego wynosi 200 zł. Sumę tę po uzyskaniu potwierdzenia, że referat został przyjęty na konferencję, prosimy wpłacić na konto Towarzystwa Kultury Języka na numer: 09 1020 1156 0000 7902 0006 7801
Komitet organizacyjny konferencji:
dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska
dr Monika Kresa
dr Magdalena Wanot-Miśtura
mgr Lucyna Bagińska
mgr Elżbieta Brandeburska
mgr Agnieszka Marcinkiewicz
Adres e-mail: przekraczaniegranic2017@gmail.com
Informacje
Zobacz także
Radość życia w języku, literaturze i wybranych tekstach kultury / konferencja z cyklu Przekraczanie granic języka
Instytut Języka Polskiego UW, Towarzystwo Kultury Języka, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacja Języka Polskiego zapraszają na konferencję naukową Radość życia w języku, literaturze i wybranych tekstach kultury. Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 września 2024 r. na Wydziale Polonistyki UW. Jest to piąte spotkanie literaturoznawców, językoznawców i nauczycieli polonistów uczących w szkołach różnych szczebli poświęcone językowej interpretacji tekstów literackich. Spotkania te od 2017 r. były organizowane pod wspólnym tytułem Przekraczanie granic języka, a artykuły będące ich pokłosiem są dostępne pod linkiem: http://www.tkj.uw.edu.pl/blog/repozytorium.
Literacki homo loquens
Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, Towarzystwo Kultury Języka, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacja Języka Polskiego zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej nt. „Literacki homo loquens”, która odbędzie się w dniach 28-29 września 2018 r. na Wydziale Polonistyki UW.
Różnice pokoleniowe w języku ogólnym i w gwarach
Towarzystwo Kultury Języka oraz Instytut Języka Polskiego UW serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Różnice pokoleniowe w języku ogólnym i w gwarach”, która odbędzie się w dniach 1-2 sierpnia 2018 r. Sokółce na Podlasiu. Konferencja jest organizowana jako impreza towarzysząca tradycyjnym warsztatom dialektologicznym „Dialog pokoleń 5”.
Stare i nowe słowa w różnych typach dyskursu
Towarzystwo Kultury Języka oraz Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW serdecznie zapraszają na Suwalszczyznę do Sejn na dwudniową konferencję naukową nt. STARE I NOWE SŁOWA W RÓŻNYCH TYPACH DYSKURSU, która odbędzie się w dniach 19-20 lipca 2017 r. jako wydarzenie towarzyszące corocznym warsztatom językowym mającym już swoją kilkudziesięcioletnią tradycję. W warsztatach biorą udział językoznawcy i kulturoznawcy z wielu ośrodków akademickich, studenci, nauczyciele oraz uczniowie. Po raz drugi w miejscu, gdzie odbywają się warsztaty, jest organizowana konferencja naukowa, w której wezmą udział polscy i zagraniczni slawiści.