Wydarzenie
Wieczór poświęcony książce Jacka Kopcińskiego Wybudzanie. Dramat polski. Interpretacje
Z autorem książki będą rozmawiać Anna Róża Burzyńska (UJ) i Karolina Felberg-Sendecka (IBL PAN). Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane fragmenty spektakli telewizyjnych.
W Wybudzaniu Kopciński dowodzi, że polski dramat pozostaje wyjątkową częścią literatury współczesnej i na równi z powieścią czy poezją zasługuje na wnikliwą interpretację. Zebrane w jego książce szkice ukazują konstrukcję i odsłaniają sens tak różnorodnych utworów, jak Popiełuszko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Norymberga Wojciecha Tomczyka czy W środku słońca gromadzi się popiół Artura Pałygi. Książka stanowi także zaproszenie do czytelniczego performansu tekstu dramatycznego, którego zasady autor opisał we wprowadzeniu. Autor Wybudzania prezentuje dramat współczesny z bliska i z daleka, przygląda się pojedynczym, wybitnym sztukom, a zarazem całej dramaturgii w jej ujęciu tematycznym i problemowym. Nie traci też z oczu współczesnych realizacji teatralnych, radiowych i telewizyjnych nowego dramatu.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie, ul. Jazdów 1.
Informacje
Zobacz także
Seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: HISTORIA/ŚLEDZTWO/TERLECKI poświęcone dramaturgii Władysława Terleckiego
Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają
Wieczór poświęcony dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego - z okazji wydania nowego wyboru sztuk pisarza pt. „Kreacja”, w opracowaniu Zbigniewa Majchrowskiego
Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich serdecznie zapraszają na wieczór poświęcony dramaturgii Ireneusza Iredyńskiego, zorganizowany z okazji wydania nowego wyboru sztuk pisarza pt. „Kreacja”, w opracowaniu Zbigniewa Majchrowskiego.
Wieczór poświęcony dramaturgii Jarosława Marka Rymkiewicza z okazji wydania tomu „Dwór nad Narwią. Dramaty” w wyborze i ze wstępem Tomasza Bocheńskiego
Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym,
Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze / Otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”
Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają na otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1).