Wydarzenie
Zryw romantyczny
Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego zaprasza do udziału w organizowanej przez siebie konferencji.
Organizator konferencji zaprasza do zgłaszania propozycji referatów dotyczących m.in. następujących zagadnień:
- Zryw narodowy – ile prawdy, a ile wyolbrzymienia jest w stereotypach na temat romantycznych zrywów narodowowyzwoleńczych, do jakiego stopnia określają one polski romantyzm, czy bohater polskiego romantyzmu to żołnierz – spiskowiec;
- Zryw literacki – tak zwany przełom romantyczny: charakter i ranga początku (a także końca) romantyzmu; zrywanie z konwencjami: nowatorskie (?) podejście romantyków do znanych form czy tematów;
- Zryw badawczy – nowe kierunki w refleksji nad literaturą romantyczną, ich użyteczność i wpływ na rozwój historii literatury;
- Zryw(anie) masek – zagadnienia recepcji, interpretowanie znanych dzieł na nowo, odkrywanie prawdy o romantykach i romantyzmie, maski dzieła: konwencje, stylizacje; maski twórców: autokreacja.
Zgłoszenia można przesyłać do 24 kwietnia 2019 roku. Wypełniony formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej konferencji: https://zrywromantyczny.wordpress.com/, należy przesłać na adres: zrywromantyczny@gmail.com.
Informacje
Zobacz także
Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Romantycy wobec nauki i techniki”
Koło Naukowe Romantyzmu UJ pod patronatem Katedry Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki UJ serdecznie zaprasza do udziału w Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej pt. „Romantycy wobec nauki i techniki”. Konferencja odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 marca 2026 roku.
Edycje romantyków – interpretacje romantyzmu. Międzynarodowa konferencja naukowa
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza do udział w konferencji, która odbędzie się 24–25 listopada 2022 roku.
(Bez)kres romantyzmu. Nowoczesność w romantyzmie - romantyzm w nowoczesności/ II Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Spory romantyczne i spory o romantyzm (dawne i nowe) / konferencja
Wydział „Artes Liberales” i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Europejskim Romantyzmem zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. „Spory romantyczne i spory o romantyzm (dawne i nowe)”. Konferencja odbędzie się w dniach 10–11 października 2017 roku w Warszawie (w siedzibie Wydziału „Artes Liberales” przy ul. Dobrej 72).