Wydarzenie
(Bez)kres romantyzmu. Nowoczesność w romantyzmie - romantyzm w nowoczesności/ II Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Organizatorzy pragną zachęcić uczestników do odpowiedzi na pytanie postawione przez Arkadiusza Bagłajewskiego we wstępie do książki "Obecność romantyzmu":
„Czy romantyzm – rozumiany jako formacja, światopogląd, sposób odczytania i rozpoznawania świata przez jednostkę pragnącą głębokiej zmiany rzeczywistości – jest jeszcze obecny we współczesności?"
Wspólnie z badaczami różnych dyscyplin wiedzy chcielibyśmy zastanowić się, jak we współczesności przejawiają się ślady, znaki pozostawione przez dziedzictwo romantyzmu.
Mając świadomość, że dziedzictwo to nie może być zamknięte tylko w formule romantycznego paradygmatu patriotyczno martyrologicznego, chcielibyśmy wejść w dialog o relacjach romantyzmu z nowoczesnością na wielu płaszczyznach.
Interesują nas również najważniejsze pytania, problemy i wyzwania stojące przed badaczami mierzącymi się z romantyczną tradycją, a także przebieg procesu szukania odpowiedniego języka mówienia nowoczesnego o romantyzmie i mówienia o nowoczesności romantyzmu.
Do dyskusji zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, religioznawców, jak również innych przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i ścisłych zainteresowanych problematyką żywotności romantycznego dziedzictwa.
Proponowane zagadnienia badawcze:
- doświadczenie nowoczesności zapisane w twórczości romantyków (np. w zetknięciu z najnowszymi zdobyczami cywilizacji, myśli społecznej i kulturowej)
- filozoficzne uwikłanie romantyków w nowoczesne pojmowanie istoty człowieczeństwa
- romantycy – jako awangarda tendencji nowoczesnych (literatura, filozofia, sztuka, ekonomia, pedagogika)
- romantyzm jako „inna nowoczesność"
- romantycy jako modernizatorzy języka
- reinterpretacje twórczości pisarzy należących do kanonu romantycznego
- wpływ romantyzmu na literaturę współczesną
- wpływ romantyzmu na kulturę popularną (film, muzyka, gry, inne formy artystycznego wyrazu)
- współczesne wizerunki czołowych romantyków
- inspiracje romantyczne w historii idei
- wpływ idei romantycznych na życie społeczne
- stosunek różnych pokoleń literackich do dziedzictwa romantyzmu (np. programowe zmagania z romantyzmem Miłosza, Świetlickiego)
- obecność paradygmatu romantycznego w wypowiedziach krytycznoliterackich po 1989 r.
Pytania badawcze:
- Czy możliwe jest przepisanie historii literatury polskiego romantyzmu?
- Czy istnieje zagrożenie przesadnej modernizacji romantyzmu?
- Jak można czytać romantyzm, korzystając z języka nowoczesnej teorii (nowoczesnych teorii)?
Zaproponowane zagadnienia nie wyczerpują puli możliwych tematów.
Zachęcamy więc do formułowania własnych pomysłów.
Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia 2017r.
Opłata konferencyjna w wysokości 80 zł przeznaczona będzie na materiały konferencyjne i catering w przerwach kawowych. Datę wpłaty i numer konta podamy po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych uczestników.
Serdecznie zapraszamy!
Informacje
Zobacz także
(Bez)kres paradygmatu. Nowoczesność w romantyzmie - romantyzm w nowoczesności / Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa
Organizatorzy konferencji - Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu, Katedra Krytyki Współczesnej oraz Katedra Teorii Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego - pragną zachęcić uczestników do odpowiedzi na pytanie postawione przez Arkadiusza Bagłajewskiego we wstępie do książki "Obecność romantyzmu": „Czy romantyzm – rozumiany jako formacja, światopogląd, sposób odczytania i rozpoznawania świata przez jednostkę pragnącą głębokiej zmiany rzeczywistości – jest jeszcze obecny we współczesności?" Wspólnie z badaczami różnych dyscyplin wiedzy chcielibyśmy zastanowić się, jak we współczesności przejawiają się ślady, znaki pozostawione przez dziedzictwo romantyzmu. Mając świadomość, że dziedzictwo to nie może być zamknięte tylko w formule romantycznego paradygmatu patriotyczno-martyrologicznego, chcielibyśmy wejść w dialog o relacjach romantyzmu z nowoczesnością na wielu płaszczyznach. Interesują nas również najważniejsze pytania, problemy i wyzwania stojące przed badaczami mierzącymi się z romantyczną tradycją, a także przebieg procesu szukania odpowiedniego języka mówienia nowoczesnego o romantyzmie i mówienia o nowoczesności romantyzmu. Do dyskusji zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, religioznawców, jak również innych przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i ścisłych zainteresowanych problematyką żywotności romantycznego dziedzictwa.
Romantyzm uniwersytecki. Kulturotwórcza rola ośrodków akademickich w I połowie XIX wieku
Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na konferencję naukową "Romantyzm uniwersytecki. Kulturotwórcza rola ośrodków akademickich w I połowie XIX wieku", która odbędzie się w dniach 16-17 października 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej UwB.
Romantycy na krańcach świata IV
Celem konferencji jest wzbogacenie wiedzy na temat poznania przestrzeni i form jej doświadczenia z możliwościami ujęcia interdyscyplinarnego (badaniom poddane mogą zostać następujące tematy: utopie i zaświaty; miejsca zaklęte/cudowne, rozwój świadomości terytorialnej w poematach kontynuujących tradycję poezji opisowej, opis statystyczny, studium folklorystyczne, funkcja badań nas kulturą ludu, teksty użytkowe, teksty paraliterackie i literackie wprowadzające w obszar zdarzeń zjawisk życia społecznego i politycznego epoki).
Zryw romantyczny
Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego zaprasza do udziału w organizowanej przez siebie konferencji.