Статья / интервью
#ScienceForUkraine
#ScienceForUkraine to grupa wolontariuszy - studentów i naukowców z instytucji akademickich w Europie i na całym świecie. Celem ich wspólnej inicjatywy jest zbieranie i rozpowszechnianie informacji o ofertach pracy i stypendiach w europejskich ośrodkach akademickich dla badaczy i badaczek bezpośrednio dotkniętych niedawną rosyjską inwazją na Ukrainę.
Szanowni Państwo,
podobnie jak cała Europa jesteśmy wsatrząśnięci rosyjską napaścią na Ukrainę. W obliczu działań wojennych toczących się za naszą wschodnią granicą, trudno jest zachować spokój i angażować w codzienne obowiązki. Aby pomóc naszym ukraińskim kolegom i koleżankom, z wolontariuszkami i wolontariuszami z Europy i świata powołaliśmy inicjatywę ScienceForUkraine.
Naszym celem jest zbieranie i rozpowszechnianie informacji o możliwościach wsparcia oferowanego studentom i naukowcom z Ukrainy przez instytucje akademickie na poziomie krajowym i międzynarodowym. Nasza inicjatywa rozwija się bardzo dynamicznie, odzew instytucji jest ogromny i coraz trudniej nam odpowiadać na wszystkie zgłoszenia płynące z całego świata.
Niestety, te informacje nie docierają do potencjalnych beneficjentów, dlatego potrzebujemy Państwa pomocy w upowszechnianiu naszej inicjatywy!
Jeśli chcecie się Państwo dołączyć do naszych działań, poniżej udostępniamy informacje, jak możecie to zrobić. Razem zrobimy więcej!
-
Podzielcie się informacją i linkiem do naszej strony ScienceForUkraine.eu ze swoimi znajomymi,
-
Śledźcie „ScienceForUkraine” na Twitterze: https://twitter.com/Sci_for_Ukraine i udostępniajcie nasze treści na swoim profilu,
-
Umieśćcie banner „ScienceForUkraine” na Państwa prywatnej stronie lub stronie instytucji,
Link do folderu z bannerami -
Roześlijcie naszą ulotkę do osób zainteresowanych, w szczególności Ukrainek i Ukraińców:
-
Jeśli chcą i mogą Państwo bardziej się zaangażować, będziemy szczególnie wdzięczni za kolportowanie wydrukowanych ulotek w miejscach recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy w Państwa miastach. W sprawie szczegółów prosimy kontaktować się z Magdaleną Wnuk (magdalena.wnuk@ibl.waw.pl).
Informacje o tym, jak można się włączyć w inicjatywę można także naleźć na oficjalnej stronie „ScienceForUkraine”.
Będziemy wdzięczni za rozesłanie informacji o tych inicjatywach w Państwa kanałach.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
Zespół Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN
Информация
Смотреть также
Israeli Universities' Emergency Fellowships for Ukrainians
Below is a list of Israeli Universities/institutions of higher learning that offer emergency fellowships for scholars/students from Ukraine. The list will get updated as more universities and departments join in every day. There are also several individual scholars or labs that are willing to offer fellowships. I will update the list when I get more info from them. You can also contact me directly and i will do my best to help you navigate the system: innale@openu.ac.il.
Wokół sztuki w miejscach śmierci. Rozmowa z Profesor Haliną Taborską
„Książka Haliny Taborskiej (...) jest swoistym wykładem estetyki wyrosłej na aktach antyhuministycznego występku. Realnie rzecz ujmując – wstępem do takiej „estetyki”, w którym otrzymujemy bardzo starannie opracowany dokument rozmaitych obiektów, form materiałowo-przestrzennych, „instalacji”, murali, organizacji muzealnych i działań dokumentacyjnych. A zatem różnych istniejących w przestrzeni publicznej form pośredniczących w naszym „widzeniu” niewobrażalnej zbrodni lub form „oślepiania”, chroniącego przed desktrukcyjnym działaniem jej ponownego zobaczenia. Książka, kolekcjonując niejako owe praktyki, ukazuje ich charakter i wielość. Zgromadzony w niej materiał badawczy i akademicki warsztat czynią z niej literaturową pozycję niezbędną nie tylko w badaniach wojennych zbrodni w Europie, ale – zwłaszcza w dziedzinie kulturoznawstwa, antropologii kulturowej i historii sztuki – badaniach symbolicznej reprezentacji masowych zbrodni.” (dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - z recenzji zamieszczonej na okładce)
Konkurs na stypendium dla naukowców z Ukrainy | Competition for scholarships for researchers from Ukraine
Konkurs jest wyrazem solidarności z ukraińskim środowiskiem akademickim i ma za zadanie wsparcie najlepszych naukowców z Ukrainy. Głównym celem konkursu jest umożliwienie naukowcom przyjazdu do Uniwersytetu Łódzkiego w celu prowadzenia badań, co w konsekwencji przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego i rozwoju naszej Uczelni. Działania te wpisują się ponadto w jeden z celów strategicznych UŁ, a mianowicie zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia.
Ankieta OPERAS dla wydawnictw na temat książek w otwartym dostępie (open access)
Uprzejmie informujemy, że termin nadsyłania ankiet przedłużono do 14 kwietnia. Bardzo liczymy na głos polskich wydawców i dziękujemy za poświęcony czas! Gorąco zachęcamy wydawców do wypełnienia ankiety OPERAS (w języku angielskim): https://jisc.onlinesurveys.ac.uk/operas-business-models-survey-on-open-access-books.