Издательская новинка
Komunikacja wczoraj i dziś
Publikacja jest owocem dwóch konferencji naukowych zorganizowanych w dniach 17 i 18 maja 2017 roku przez działające w PWSZ w Tarnowie Studenckie Koło Naukowe Polonistów. Pierwsza - filmoznawcza - poświęcona została twórczości Andrzeja Wajdy, druga (języko- i medioznawcza) - szeroko pojętej komunikacji.
Cechą rozpoznawczą tomu jest jego polifoniczność i interdyscyplinarność, będąca pochodną zróżnicowania zainteresowań uczestników obu konferencji. Wśród opublikowanych referatów dominują te poświęcone społecznym kontekstom komunikacji, przy czym uwzględniono różnorodne relacje i sytuacje komunikacyjne. Przedmiotem analiz stały się kwestie: strategii komunikacyjnych realizowanych w administracji państwowej i przepływu informacji między urzędnikami a obywatelami, różnic kulturowych i ich następstw w relacji pielęgniarka - pacjent, komunikacyjnych uwarunkowań efektywności terapeutycznej w kontakcie psycholog - klient, nowoczesnych technologii w biznesie oraz mobbingu i dyskryminacji w relacjach zawodowych jako konsekwencji zaburzeń w komunikacji, a także idea porozumiewania się bez przemocy i kod aparycyjny. Osobno potraktowano zagadnienia komunikacji w edukacji: wczesnoszkolnej i ekologicznej. W tomie znalazły się również artykuły skoncentrowane na specyfice określonych form i gatunków tekstów kultury (opis spektaklu a sceniczna realizacja przedstawienia, prasa drukowana, reklama, twit, komunikaty werbalne i niewerbalne w portalach społecznościowych), w tym na komunikacji będącej tematem literackim. Intertekstualny charakter związków literatury, filmu i muzyki podkreślono w artykułach na temat twórczości Andrzeja Wajdy i Wojciecha Kilara. Z kolei z perspektywy językoznawczej omówiono słownicwo gwarowe studentów PWSZ w Tarnowie, język opozycji politycznej w Internecie oraz galicyzmy z dziedziny mody w języku polskim.
Информация
Смотреть также
PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja
Автор/Редактор:
Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.
Język polski – między tradycją a współczesnością: księga jubileuszowa z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
Автор/Редактор: Ewa Katarzyna Horyń, Ewa Barbara Młynarczyk, Piotr Żmigrodzki
Tom zawiera kilkadziesiąt tekstów autorstwa językoznawców z różnych stron Polski, o tematyce bardzo zróżnicowanej, skupiającej się wokół problemów badawczych polszczyzny współczesnej i dawnej. Powstały one z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
Nowe, nowsze, najnowsze. O zmianach we współczesnej polszczyźnie
Автор/Редактор: Ewa Kołodziejek
Książka zawiera teksty autorstwa Ewy Kołodziejek opublikowane w latach 2008–2016 w rożnych czasopismach i tomach zbiorowych.
Frazeologiczne innowacje uzupełniające współczesnej polszczyzny. Studia
Автор/Редактор: Jolanta Ignatowicz-Skowrońska
Opisane w książce zjawiska przekonują, że zasób frazeologiczny polszczyzny podlega dziś licznym przeobrażeniom.