Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 28.05.2018
Литературная история

Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy

Автор/Редактор:
ISBN:
978-83-7467-281-8

Monografia Na początku był ogród… pokazuje sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych oraz lokuje poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”. 

Monografia Na początku był ogród… pokazuje sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych oraz lokuje poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”. Od lat czekaliśmy na tak ważną publikację, która pokazywałaby atrakcyjność i długie trwanie idei silnie zakorzenionej w myśli filozoficznej i literackiej. Krystyna Krawiec-Złotkowska wywiązała się z podjętego zadania bardzo dobrze, mając świadomość olbrzymiego materiału porównawczego i nawarstwień znaczeniowych opisywanych miejsc na przestrzeni wieków. […] Jej monografia o barokowych ogrodach (wraz z tradycją mitologiczną, biblijną, metafizyczną…) to książka ważna i inspirująca. Zastosowane metody, a szczególnie filologiczna i komparatystyczna, pozwoliły na właściwą interpretację tekstów. Bogaty kontekst kulturowy, duża wiedza o topice literatury europejskiej i poprawna szata językowa – oto walory książki adresowanej do historyków idei, literaturoznawców i szerokiego grona badaczy kultury Europy. Rozprawę oceniam bardzo wysoko […].

 

(Z recenzji)

Содержание

Wstęp 3 Rozdział I: Ad fontes… Najstarsze informacje o ogrodach 10 Wybrane przykłady sztuki ogrodowej starożytnego Egiptu 10 Ogrody starożytnego Dwurzecza 13 Perskie raje 19 Ogrody Orientu w polskim kręgu kulturowym 22 Rozdział II: W kręgu tradycji biblijnej 53 Eden i jego kulturowe „inkarnacje” 53 „O jako piękne, jako śliczne drogi…” Eden i ogrody Nowej Jeruzalem w poezji baroku 66 Getsemani – ogród nad Cedronem 90 „Wyszedł na Górę Oliwną…” Ogrody Męki Chrystusa w poezji baroku 96 Rozdział III: W kręgu mistyki i mistycyzmu 142 Hortus charitatis – źródła i inspiracje 148 „Pragnę być ogrodem, z różnych ziół szlachetnych rojem!” Barokowe inkarnacje świętej Miłości 150 Hortus conclusus – źródła biblijne i tradycja średniowieczna 161 „Panna jest tym Ogrodem, a Ogrodem sporem…” Ogród zamknięty w poezji baroku 166 Rozdział IV: W przestrzeni mitu i mitologii 189 Arkadia jako ogród świata – źródła i konwencje 194 „Gdzie spojrzysz, wszędy pokój cię zaszczyca…” Arkadyjskie ogrody baroku 213 Ogrody mitologiczne – archetypum spatium 248 Mitologiczne inkarnacje ogrodów w poezji barokowej 251 Rozdział V: W przestrzeni zmysłów – ogrody jako źródło zjawisk sensualnych 287 Hortus cupiditatis w kulturze i tradycji literackiej 288 Ujrzeli pyszny ogród… – barokowe sztuczne raje 291 Hortus ludi – źródła motywu i jego kulturowe inkarnacje 333 I tak dzień strawi pięknie swoją zabaweczką… Barokowe ogrody zabaw 336 Rozdział VI: Architektura i estetyka literackich wirydarzy – w kręgu toposów i geopoetyki 374 Topika ogrodu w poezji barokowej 377 Floraria w barokowej „księdze natury” 394 Ogrody barokowe w perspektywie goepoetyki 423 Zakończenie 443 Spis ilustracji 448 Bibliografia: 451 Wykaz artykułów już opublikowanych, których fragmenty (częściowo przeredagowane) wykorzystano w książce: 466 Indeks 467 Streszczenie w j. niemieckim 468 Streszczenie w j. angielskim 468 Streszczenie w j. francuskim 468

Информация

Начало событияГод публикации:
2017
Страниц:
518
Дата размещения:
28 мая 2018; 18:33 (Anna Sobiecka)
Дата правки:
1 июня 2018; 19:54 (Anna Sobiecka)

Смотреть также

30.10.2020
Языкознание

Przełomowe dwudziestolecie. Lata 1918–1939 w dziejach języka polskiego

Автор/Редактор: Ewa Woźniak

Książka stanowi głos w dyskusji nad periodyzacją dziejów polszczyzny, zwłaszcza nad umiejscowieniem w niej lat 1918-1939.

14.09.2021
Языкознание

Historia języka polskiego jako doświadczenia wspólnotowego, tom 2

Автор/Редактор: Stanisław Borawski, Marzanna Uździcka

Historia języka polskiego jako doświadczenia wspólnotowego to dwutomowe dzieło, które powstało w ramach mecenatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tj. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, jako projekt nr 0063/FNiTP/H11/80/2012 pod nazwą: Historia języka i wspólnot komunikatywnych polskich w 50. wykładach. 

24.05.2019
Литературоведение

Lubuska literatura osadnicza jako narracja założycielska regionu

Автор/Редактор: Kamila Regina Gieba

Rozprawa Kamili Gieby jest pracą literaturoznawczą, poświęconą polskiej literaturze tzw. Ziemi Lubuskiej. Autorka analizuje tę literaturę zarówno w odniesieniu do regionalnej kultury literackiej, jak i na tle zjawisk społecznych, ideologii i projektów politycznych, a także życia intelektualnego i codziennego w Polsce po II wojnie światowej.

05.10.2018
Литературная история

Od Galicji po Amerykę. Literackim tropem XIX-wiecznych podróży

Автор/Редактор: Tadeusz Budrewicz, Magdalena Katarzyna Sadlik

Niniejsza monografia ukazała sie w 2018 r. Jest to interesująca opowieść o XIX-wiecznych peregrynacjach. Autorzy odkrywają przed Czytelnikiem barwny, wieloaspektowy obraz polskiej kultury końca XIX stulecia.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах