Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 26.05.2017 - 27.05.2017
Дата размещения: 26.04.2017

20 lat potteromanii. Harry Potter, czyli od literatury do popkultury / ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Toruń
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора, Переводчики

W imieniu Stowarzyszenia Instytut Badań nad Dyskursami mamy zaszczyt zaprosić pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "20 lat potteromanii. Harry Potter, czyli od literatury do popkultury".

Dwadzieścia lat temu została wydana powieść "Harry Potter i kamień filozoficzny". Saga o przygodach młodego czarodzieja cieszy się od tego czasu ogromną popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i – dorosłych. Sprzyjają temu kolejne filmy, fanziny czy gadżety, które przenoszą mugoli do świata magii i czarodziejstwa. Dlatego też po dwu dekadach niesłabnącej potteromanii pragniemy spotkać się i porozmawiać o tym fenomenie.

Proponujemy Państwu następujące zagadnienia:
– fenomen „potteromanii”,
– duchowość serii o Harrym Potterze,
– Harry Potter w popkulturze,
– wizerunek maga i czarodzieja w literaturze i kulturze,
– Harry Potter a fan fiction,
– polskie tłumaczenie sagi – problemy translatorskie,
– ekranizacja, audiobook, gra, gadżety – uniwersum potteromanii.

Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 maja 2017 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i obejmuje: dwa obiady, bufet kawowy podczas przerw, pakiet konferencyjny oraz przygotowanie publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się jeszcze w 2017 r.

Abstrakty prosimy przesyłać do 7 maja 2017 r. drogą mailową na adres: konferencja.potteromania@gmail.com.

Komitet organizacyjny:
dr Tomasz Dalasiński
mgr Aleksandra Szwagrzyk-Dalasińska
Jakub Osiński

Kontakt:
konferencja.potteromania@gmail.com

Информация

Адрес:
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu
Подача заявок для докладчиков до:
07.05.2017 21:30
Оплата:
250 zł
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
26 апреля 2017; 12:17 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
26 апреля 2017; 12:17 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

15.06.2015

Ikony popkultury. Ogólnopolska konferencja naukowa

Mimo niewątpliwej masowości, którą tradycyjnie przypisuje się kulturze popularnej, wykształcają się na jej polu zjawiska będące swego rodzaju wariacją na temat modernistycznej kategorii Autora, jak również osobliwie pojętego kanonu. Bohaterowie, twórcy, popularni autorzy, kreacje aktorskie, motywy muzyczne, charakterystyczne sceny czy innowacyjne rozwiązania gatunkowe – wszystko to cechuje się pewną kultowością czy wręcz ikonicznością, która nadbudowuje się nad językiem popkultury, wzbogacając go o kolejne znaczenia, nawiązania, konteksty i parafrazy. Ikony kultury popularnej wpływają również na rozpoznawalność poszczególnych marek, a co za tym idzie – ich sukces rynkowy. Konferencja ma na celu pokazanie wielu różnych sposobów kreowania i funkcjonowania ikon popkultury w możliwie jak najszerszym oglądzie. Chcemy się zastanowić, na czym polega mechanizm nadawania im statusu „kultowych”, na jakich zasadach funkcjonują one w zbiorowej świadomości oraz co mogą powiedzieć o konsumentach popkultury. Do nadsyłania referatów zapraszamy kulturoznawców, literaturoznawców, medioznawców, religioznawców, filozofów, psychologów, historyków, historyków sztuki, socjologów i wszystkich innych przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Interesują nas zarówno referaty natury ogólnej czy też teoretycznej, jak również studia poszczególnych przykładów ikon popkultury. Proponowane tematy: – ikony popkultury a tradycja – system gwiazdorski kina i literatury; – ikony muzyki popularnej; – kultowość wobec zmieniających się trendów i mód w popkulturze; – autor jako gwiazda; – ikona popkultury jako narzędzie promocji; – ikoniczność gier wideo; – aktor/reżyser jako determinanta jakości dzieła; – ikony kina gatunkowego; – ikoniczne rozwiązania formalne w kinie i literaturze; – ikoniczność wielkich systemów rozrywkowych; – ikony kultury alternatywnej.

17.03.2017

Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie

Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie oraz Szczeciński Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Filologicznego zapraszają na Międzynarodowy Dzień Odysei Homera w Szczecinie, który odbędzie się w ramach ogólnoeuropejskiego Festiwalu „Odyssée 24!” w piątek 24 marca 2017 w godz. 9:00-18:00 w Auli Książnicy Pomorskiej. Wstęp wolny. Celem Międzynarodowego Dnia Odysei jest zebranie jak najszerszego grona osób – czytelników i słuchaczy eposu Homera – i wspólne odczytanie opisu całej wędrówki Odysa (księgi od V do XIII włącznie). W maraton czytania (impreza trwać będzie ok. 9 godzin) mogą się włączyć wszyscy chętni! Będzie to wspólne spotkanie szczecinian – tych znanych i tych mniej znanych – z tradycją europejską. Będziemy płynąć między Scyllą a Charybdą, słuchać śpiewu syren i przeżywać chwile grozy w grocie cyklopa. Odwiedzimy świat umarłych i raj nieśmiertelnej Kalipso. Włączymy się – wraz z  innymi Europejczykami – w wielkie, wiosenne czytanie Odysei! A oprócz tego, dzięki krótkim wystąpieniom fachowców – literaturoznawców i filologów klasycznych – wysłuchamy drobnych fragmentów Odysei w oryginale, dowiemy się czegoś o Homerze, heksametrze, o życiu eposu w ciągu niemal trzech tysięcy lat europejskiej kultury, literatury i sztuki, a także o życiu samego Odyseusza i  innych bohaterów dzieła – ich miłości, rodzinie, walce i pokonywaniu trudności, o marzeniach, rozwadze, ciekawości i sprycie. Wszyscy obecni zostaną wpisani na honorową listę lektorów i słuchaczy!

30.03.2017

Język pisarzy VI: akty i gatunki mowy

Zakład Badań nad Językiem Autorów UKSW serdecznie zaprasza na szóstą konferencję naukową z cyklu „Język pisarzy”, która odbędzie się w dziesięć lat po naszym pierwszym spotkaniu. Chcielibyśmy tym razem zaprosić Państwa do refleksji na temat stosunkowo rzadko podejmowany w dotychczasowych badaniach nad kreatywnymi idiolektami – na temat aktów i gatunków mowy. Zachęcamy do opracowania m.in. następujących zagadnień:

08.10.2016

Różewicz Open Festiwal

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах