Событие
"Filologia Polska" 2024: (Auto)biografie
Serdecznie zapraszamy reprezentantów wszystkich dyscyplin polonistycznych do publikacji w roczniku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Temat numeru brzmi: (Auto)biografie. Planowany czas wydania zeszytu to koniec 2024 roku.
Przedmiotem rozważań zamierzamy uczynić dwa gatunki: autobiografię i biografię oraz prześledzić kilka istotnych problemów, wynikających m.in. z zacierania się granic między literaturą fikcjonalną a literaturą faktu. Nasze zainteresowanie tymi formami wynika z ich niesłabnącej od wielu lat popularności na rynku wydawniczym w Polsce, a także z faktu, że potrafią wywołać liczne dyskusje i spory.
W ramach szerokiej tematyki tomu, proponujemy między innymi następujące zagadnienia:
- rodzaje (auto)biografii,
- kontrowersje wokół (auto)biografii,
- kariera gatunku (auto)biografii w kraju i za granicą,
- (auto)biografia w dramacie i na scenie,
- tematy tabu w (auto)biografii,
- sposoby i cele pisania (auto)biografii,
- pułapki w pisaniu (auto)biografii,
- kategoria autofikcji,
- (auto)biografia a fikcja/rzeczywistość,
- (auto)biografia internetowa,
- cechy językowe, style (auto)biografii.
Zapraszamy również do wypełniania rubryk stałych („Regionalia”, „Varia”). Szczegóły w serwisie internetowym „Filologii Polskiej” (w odpowiednich zakładkach).
Z niecierpliwością i zainteresowaniem czekamy na Państwa głos w proponowanym kształcie debaty naukowej – Sekretariat.
1. Na kompletne materiały do publikacji oczekujemy do końca listopada 2023 roku.
2. Do końca października 2023 roku prosimy o zgłoszenie tekstu do publikacji wraz z imieniem i nazwiskiem autora (tu krótki biogram, 3-5 zdań w 3. os.), numerem ORCID, afiliacją, tytułem, streszczeniem po polsku i angielsku oraz słowami kluczowymi (3-5) we wspomnianych językach. W razie wątpliwości – kontakt (jw.).
Rocznik dostępny jest on-line w ramach open access (wydania internetowe kolejnych numerów).
Uprzejmie prosimy o respektowanie terminowości, co pozwoli zachować pożądaną systematyczność w ogłaszaniu kolejnych numerów rocznika.
Marian Bugajski
Mirosława Szott
Janusz Łastowiecki
Информация
Смотреть также
Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska - warianty biografii pedagogicznych
Głównym celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji wokół wątków i pojęć związanych – z jednej strony – z historycznymi oraz współczesnymi teoriami pedagogicznymi, a z drugiej strony – skoncentrowanie debaty nad auto/biografiami pedagogicznymi osób, których teorie i praktyki wyrastają z doświadczeń dwudziestolecia międzywojennego.
Janusz Korczak / Stefania Wilczyńska. Warianty biografii pedagogicznych
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli; Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego; Instytut Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Towarzystwo Autobiograficzne zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska. Warianty biografii pedagogicznych", która odbędzie się 17–18 maja 2018 roku w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (Szczecin).
Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze
Katedra Poetyki i Teorii Literatury IFP w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zaprasza do udziału w konferencji naukowej Biografie i biografizacje w literaturze i kulturze, zaplanowanej w dniach: 24–25 listopada 2015 roku w głównym budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2. Proponujemy namysł nad wielowymiarowością osoby w biografii i autobiografii, sposobami ich tworzenia i wykorzystania w aspekcie teoretycznoliterackim, historycznoliterackim i kulturowym, w odniesieniu do strategii pisarsko-artystycznych, genologii oraz innych dziedzin, zjawisk i obszarów, w których zachodzi profilowanie osoby. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 10 października 2015 roku. Kartę zgłoszeń można nadesłać w wersji papierowej (pocztą tradycyjną na adres wyróżniony w nagłówku, z dopiskiem: Biografie i biografizacje) albo elektronicznej na adres: kpitl.ifp@gmail.com Opłata konferencyjna wynosi 350 zł (dla doktorantów i naukowych pracowników emerytowanych 300 zł). Nie zapewniamy referentom noclegów. Gwarantujemy publikację wygłoszonych referatów, które otrzymają pozytywne recenzje, w czwartym numerze rocznika redagowanego w katedrze – „Studia Poetica” (w ramach uniwersyteckiej serii „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis”), już wówczas – jak sądzimy – mieszczącego się wśród punktowanych periodyków; albo w książkowej publikacji zbiorowej. dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar dr Magdalena Roszczynialska mgr Jakub Knap
Auto/patograficzność / seminarium z cyklu: Poszerzanie pola
Ośrodek Badań nad Kulturowymi Dyskursami Choroby Wydziału Polonistyki UJ zaprasza na 2. seminarium teoretycznoliterackie z cyklu "Poszerzanie pola" pt. "Auto/patograficzność".