Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.11.2016 - 30.11.2016
Дата размещения: 01.10.2016

Komunikowanie wartości – wartość komunikowania / V ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Sytuacja komunikacyjna i jej parametry” z okazji 70-lecia urodzin Profesor Elżbiety Laskowskiej

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Bydgoszcz
Организаторы:

Cykl konferencji „Sytuacja komunikacyjna i jej parametry” realizowany jest od 2007 roku. Dotąd zorganizowano cztery konferencje, na których badacze komunikacji z wielu ośrodków naukowych dyskutowali o elementach sytuacji komunikacyjnej, m.in. o specyfice aktywności nadawczo-odbiorczej, sposobach komponowania i interpretowania tekstów, percepcji zachowań komunikacyjnych i ich charakteru w różnych dyskursach i kontekstach.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i integruje środowiska naukowe reprezentujące różnorodne metodologie badań nad komunikowaniem, szczególnie komunikatywistów, kognitywistów, a także badaczy komunikacji ze szkoły konstruktywistycznej.
Tegoroczna konferencja ma szczególny charakter – dedykowana jest Profesor Elżbiecie Laskowskiej z okazji 70-lecia urodzin. Długa i niezwykle owocna działalność naukowa Pani Profesor inspiruje wielu językoznawców (i szerzej także badaczy komunikacji) do charakteryzowania zjawisk, które od wielu lat pozostają w kręgu Jej szczególnego zainteresowania. Są to zagadnienia związane z językiem wartości, językowym obrazem świata, etyką komunikowania
w różnych dyskursach, szczególnie w polityce i mediach (także medium internetowym).

Proponowana tematyka konferencji:

  •  etyka komunikowania społecznego i politycznego,
  •  język wartości w komunikowaniu społecznym i politycznym,
  •  wartościowanie w dyskursie medialnym,
  •  etyka i wartościowanie w mediach społecznościowych,
  •  wartościowanie w dyskursie internetowym,
  •  wartościowanie w dyskursie migracyjnym,
  •  językowy obraz świata w wypowiedziach polityków,
  •  językowy obraz świata w tekstach internetowym,
  •  język wartości w ujęciu językoznawstwa kognitywnego,
  •  korpusy językowe w badaniach wartości i etyki dyskursu.

Organizator:
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY
KATEDRA DZIENNIKARSTWA, NOWYCH MEDIÓW I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

Informacje organizacyjne i terminy:
Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: www.komunikacja.ukw.edu.pl w zakładce: SytKom 2016 do 15 września 2016 roku.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mailowy mgr Alicji Żardeckiej sekretarza konferencji: alicjazardecka@gmail.com.

Opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł należy wpłacić do 15 października 2016 r. na konto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
KREDYT BANK S.A. Oddział Bydgoszcz
nr konta: 92 1500 1360 1213 6001 8602 0000
z tytułem: Konferencja „SytKom” 2016
Opłata konferencyjna obejmuje materiały konferencyjne, kawę i herbatę w czasie przerw, catering, bankiet, a także publikację pokonferencyjną, nie obejmuje zakwaterowania – osobom zainteresowanym organizatorzy mogą przedstawić ofertę polecanych  bydgoskich hoteli.

SEKRETARZE KONFERENCJI:
mgr Monika Betyna  monika.betyna@gmail.com
mgr Alicja Żardecka  alicjazardecka@gmail.com

KOMITET ORGANIZACYJNY:
prof. nadzw. dr hab. Grażyna Sawicka grazkasaw@wp.pl
prof. nadzw. dr hab. Anna Bączkowska ab@ukw.edu.pl
dr Wiesław Czechowski w.czechowski@ukw.edu.pl

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
15.09.2016 17:30
Дата размещения:
1 октября 2016; 16:35 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
11 октября 2016; 11:32 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

25.01.2016

Wartości i wartościowanie we współczesnej humanistyce: perspektywa filozoficzna, lingwistyczna, komunikacyjna

Planowana konferencja naukowa nawiązuje do ogólnopolskiej konferencji „Idee i wartości w języku, historii i kulturze”, która odbyła się na UWM w Olsztynie w listopadzie 2014 roku. Kontynuując poprzednią sesję, konstatujemy, że choć badania aksjologiczne mają w polskiej humanistyce długotrwałą historię, to jednak wciąż stanowią obszar nowych badań interdyscyplinarnych, a we współczesnej nauce, w pewnym stopniu zdominowanej przez różne odmiany antropologii, problematyka aksjologiczna przeżywa swój rozkwit.

14.03.2017

Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa

Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia wraz z Zespołem Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN mają przyjemność zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową pn. Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa oraz warsztaty dla studentów i doktorantów.

02.04.2016

Gwara i jej wartość komunikacyjna, kulturowa i społeczna

Przedmiotem refleksji naukowej w trakcie planowanej konferencji pragniemy uczynić gwarę i jej wartość ujmowaną w aspekcie komunikacyjnym, kulturowym i społecznym. Zakładamy, iż problematyka ta rozpatrywana będzie zarówno w ujęciu teoretyczno-metodologicznym, jak i w postaci badań empirycznych, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.

06.03.2017

Język prawny w dyskursach społecznych / Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Celem konferencji jest wymiana obserwacji dotyczących funkcjonowania języka prawnego w komunikacji społecznej. Proponujemy dyskusję nad tym, w jakim zakresie jedna z najważniejszych odmian funkcjonalnych polszczyzny i innych języków narodowych wpływa na kształt różnych społecznych dyskursów i jak sama jest przez nie kształtowana. Pozostawiając Państwu wybór szczegółowych problemów badawczych związanych z proponowaną tematyką konferencji, sugerujemy następujące obszary refleksji: 1) rola języka prawnego w społeczeństwie demokratycznym; 2) społeczne dyskursy wokół prawa; 3) język wartości chronionych prawnie a inne dyskursy aksjologiczne; 4) płaszczyzny tekstu prawodawczego (poznawczy, normatywny, pragmatyczny i in.); 5) język prawny a inne odmiany specjalistyczne (wewnętrzna dyferencjacja języka prawnego związana ze zróżnicowaniem obszarów regulacji); 6) edukacja społeczna w zakresie kultury prawnej i języka; 7) komunikacja między obywatelem a urzędem; 8) zróżnicowanie kulturowo-językowe w wymiarze europejskim i globalnym jako wyzwanie dla ustawodawców i tłumaczy tekstów prawnych; 9) artystyczne adaptacje realiów prawno-sądowych i rytuału komunikacyjnego.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах