Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 29.04.2021 g.13:15 - 29.04.2021 g.18:00
Дата размещения: 21.04.2021

Konferencja metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego "Klasyka nieklasycznie"

Начало событияВид события:
Семинар
Местность:
Słupsk
Организаторы:

Konferencja metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego

Klasyka nieklasycznie

Webinarium z wykładami i warsztatami – 29 kwietnia 2021 r.

 

Organizatorzy:

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich przy Instytucie Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku

Konferencja metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego

Klasyka nieklasycznie

 

Opis merytoryczny

 

Klasyka literatury kaszubskiej występuje w rzeczywistości szkolnej od początku procesu edukacji. Jest czymś oczywistym dla nauczycieli, a z czasem coraz lepiej uwewnętrznioną dla uczniów tradycją. I jedni i drudzy spotykają się z dziełami Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Aleksandra Majkowskiego, Alojzego Budzisza, Anny Łajming, Stanisława Pestki czy Stanisława Jankego, najpierw omawiając sensy podstawowe, a potem odkrywając coraz głębsze znaczenia. Po którymś z kolejnych odczytań dzieła klasycznego może się jednak pojawić tak dla nauczyciela jak i ucznia zmęczenie. Czy zawsze bowiem występujący w literaturze bohaterowie i wydarzenia powinni być odczytywani w ten sam sposób? Czy na pewno kaszubskie obrazy literackie są zawsze osadzone w świecie rzeczywistych Kaszub? Czy nie można poszukiwać innych kontekstów znaczeniowych dla wydawałoby się powszechnie znanych utworów?

Oczywiście pytań o klasykę literatury kaszubskiej można postawić więcej. Choćby już sama reprezentatywność utworów… Jak to się dzieje, że jedne uzyskały tak dużą popularność, a inne już nie? Co lub kto sprawia, że utwór staje się klasyczny? Dlaczego jeden ze sposobów interpretacji zwycięża, a inny nie jest podejmowany do dalszego namysłu? Na ile można w realiach szkolnych poważyć się na omawianie znanego dzieła w zgoła odmienny sposób, aniżeli dokonali tego poprzednicy?

Przecież każde dzieło sztuki jest gotowe na różnoraki odbiór i różną aktualizację oraz konkretyzację… Jeśli tak właśnie podejść do klasycznych tekstów kultury kaszubskiej, wówczas zarysują się całkiem ciekawe kwestie. Weźmy przykłady… Oto w postawie Ceynowy dostrzec można odbicie ruchów narodowych ówczesnej Europy Środkowej… W decyzji Derdowskiego o pisaniu Kaszubów pod Widnem zauważyć chęć dowartościowania miejscowej szlachty… W figurze Guczów Macka Aleksandra Labudy odblask średniowiecznego jeszcze Sowizdrzała…

Warto więc nieklasycznie podejść do klasycznych tekstów, gdyż skarby czekają…

Rejestracja uczestników od godz. 13.45

14.00 Powitanie uczestników

 

Wykłady plenarne:

 

14.10 -14.30 Adela Kuik-Kalinowska, Z Czôrlińsczim w swiat. Poemat Derdowskiego jako inspiracja dla wycieczki krajoznawczej

 

14.30 – 14.50 Daniel Kalinowski, Sowizdrzôł na Kaszëbach. O literackim motywie wędrownym

 

14.50 – 15. 20 Dariusz Majkowski i Aleksandra Majkowska, Remus dla młodego czytelnika

 

15.20-15.30 – O nowościach wydawniczych opowie Anna Dunst

 

Warsztaty

 

15.30 – 16.00 Anna Gliszczyńska, Co nowégò ù Balbinë? Propozycja pracy z lekturą

 

16.00 – 16.50 Janusz Mamelski, Janina Mielewczyk, Lucyna Reiter-Szczygieł, Dorota Wilczewska Zapadłi zómk, czyli jak zagrać klasyką na planszy?

             

 

17.00 Zakończenie konferencji, podsumowanie

 

Link do rejestracji: https://app.livewebinar.com/321-218-584

 

Информация

Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
21 апреля 2021; 09:26 (Anna Sobiecka)
Дата правки:
27 апреля 2021; 17:23 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах