Событие
KUL-owskie spotkania literackie: Michał Rusinek
16 marca 2017 r. gościem KUL-owskich spotkań literackich będzie literaturoznawca, tłumacz, pisarz i wykładowca akademicki dr hab. Michał Rusinek. Jego wieczór autorski „Wszystko (nad)zwyczajne. Michał Rusinek - rozmowa o Wisławie Szymborskiej i literaturze” odbędzie się o godz. 18.00 w Gmachu Głównym KUL, GG-208. Prowadzenie - dr Małgorzata Peroń, Instytut Filologii Polskiej KUL. Na spotkanie zaprasza Towarzystwo Przyjaciół KUL.
Michał Rusinek jest krakowianinem, absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. W 2002 roku obronił doktorat pt. „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2012 roku na podstawie pracy „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”.
Mówi o sobie, że „wykłada (na UJ), przekłada (z angielskiego) i układa (wierszyki itp.)”. Prowadzi wykłady i konwersatoria z teorii literatury, retoryki i przekładu artystycznego. Napisał kilkadziesiąt artykułów naukowych, głównie z zakresu retoryki i teorii literatury na polonistyce, w Podyplomowym Studium Retoryki oraz w Studium Literacko-Artystycznym. Jest autorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek dla dzieci i dorosłych. Napisał m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”, „Retoryka podręczna, czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”, „Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Limeryki”, „Księga potworów”, „Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”, „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe”.
Pisuje felietony o książkach i języku, publikuje limeryki i drobne formy literackie. Stale współpracuje z portalem xiegarnia.pl, gdzie nagrywa felietony i recenzuje ciekawe książki.
Jest także autorem tekstów piosenek m.in. dla Doroty Miśkiewicz, Anny Marii Jopek i Grzegorza Turnaua.
W latach 1996-2012 był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Od roku 2005 zasiada w Komisji Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego PAN. Od 2012 roku zarządza Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Prywatnie jest mężem Barbary i tatą Natalii i Kuby. Wielbicielem Jamesa Bonda, dobrego jedzenia i sportowych marynarek.
Информация
Смотреть также
Dzień Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej Rektor Uniwersytet Jagielloński prof. dr hab. Jacek Popiel, Dziekan Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ oraz Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ mają zaszczyt zaprosić na wydarzenie „Dzień Szymborskiej” które odbędzie się 12 czerwca 2023 r., w godz. 10:00-14:00 w Auli Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24 w Krakowie).
Spotkanie z Michałem Rusinkiem podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym UŁ, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą nasz gmach.
Szymborska e: / międzynarodowa konferencja naukowa
Z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej w dniach 20-22 listopada w Rzymie odbędzie się międzynarodowa konferencja Szymborska e: .
"Niektórzy lubią poezję...", czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej / międzynarodowa konferencja naukowa
Wisława Szymborska rzadko podróżowała, mimo to jej twórczość docierała i nadal dociera do najdalszych zakątków globu, o czym świadczą obcojęzyczne przekłady jej poezji i liczne zagraniczne nagrody, w tym najważniejsza z 1996 r. Literacka Nagroda Nobla. Jej teksty nadal intrygują ludzi nauki, studentów, tłumaczy, jak i liczne grono miłośników jej poezji. W 2023 r. Wisława Szymborska obchodziłaby 100. rocznicę urodzin. Jest to dobry moment, aby ponownie pochylić się nad twórczością poetki i zastanowić nad aktualnością jej postrzegania świata, swoistością perspektyw przez nią obieranych, stosowanych w jej poezji – jakże osobliwych – językowych metod opisu wnikliwie obserwowanej rzeczywistości.