Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 02.12.2017 - 03.12.2017
Дата размещения: 03.11.2017

Mury. Uchodźstwo i ruchy migracyjne w przestrzeni kulturowej i historycznej / ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Kraków

Rok 2017 zdominował obraz i symbolika muru – od słynnej deklaracji wzniesienia muru na granicy z Meksykiem z programu wyborczego nowo prezydenta Stanów Zjednoczonych aż po upadek muru dzielącego ludzi od nie-ludzi w serialu Gra o Tron. Te realne i symboliczne zobrazowania mają wspólny punkt odniesienia. Jest nim manifestująca się w przestrzeni społecznej polityczna potrzeba kreślenia na ogólnoludzkiej mapie siatki granic i stref wpływów. Innym czy obcym staje się wówczas ktoś spoza muru lub z zagranicy – która, jak choćby w języku polskim, nazywana jest nawet jednym słowem, cementując postkolonialny i postzależnościowy podział na wnętrze i zewnętrze. Ponowoczesna humanistyka może dostrzec w tym problemie potrzebę rozpoczęcia biopolitycznej refleksji nad fenomenem muru jako obszaru jednocześnie przechodniego i nieprzechodniego. Organizatorom konferencji „Mury. Uchodźstwo i ruchy migracyjne w przestrzeni kulturowej i historycznej” zależałoby z tego względu na podjęciu rozważań nad:
• symbolicznymi i realnymi murami i granicami;
• gettami i gettyzacją;
• izolacją społeczną / samoizolacją emigrantów;
• konfrontacją kultur i etnosów;
• nierównym statusem społecznym emigrantów i autochtonów;
• migracjami masowymi, wojennymi i politycznymi;
• uchodźcami i uchodźstwem;
• ksenofobią i nacjonalizm;
• psychologicznymi aspektami emigracji, problemami adaptacyjnymi i samotnością emigracyjną;
• relacjami medialnymi o emigracji;
• emigracją w kontekście mowy nienawiści;
• emigracją jako zagrożeniem ekonomicznym i kulturowym;
• kulturą, sztuką i literaturą emigracyjną.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniach 2-3 grudnia 2017 roku.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: mury.konferencja@gmail.com mija 10 listopada 2017 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany według schematu: „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:

  1. abstrakt (max. 600 słów);
  2. notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy oraz
  3. numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji, w tym zwłaszcza cateringu, przygotowania materiałów dla uczestników oraz – w zależności od liczby zainteresowanych – wydania publikacji w formie recenzowanej monografii zbiorowej w otwartym dostępie w multiformacie (.pdf, .epub., .mobi), przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 350 PLN.

(informacja Organizatorów)

Информация

Адрес:
Collegium Broscianum, ul. Grodzka 52, Kraków
Подача заявок для докладчиков до:
10.11.2017
Оплата:
350 zł
Дата размещения:
3 ноября 2017; 23:12 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
4 ноября 2017; 21:21 (Olga )

Смотреть также

10.01.2018

Emigracja niepodległościowa ukraińska i polska w wieku XX: tradycje – osobowości – idee – retoryka

Katedra Polonistyki Instytutu Filologii Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki w Kijowie

17.01.2018

Przekraczać granice: transgresje - emigracje - ucieczki

Zakład Teorii Literatury i Badań Kulturowych Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie zapraszają na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową Przekraczać granice: transgresje - emigracje - ucieczki organizowaną 16 marca 2018 r. w Darłowie.

26.09.2020

Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo

Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej pt. Emigracja kaszubska w Winonie i USA. Historia i dziedzictwo.      

20.01.2017

Mury, ściany, sufity w literaturze i kulturze

Katedra Edytorstwa Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na międzynarodową konferencję naukową Mury, ściany, sufity w literaturze i kulturze.   Celem konferencji jest dyskusja na temat ujętych w tytule zjawisk oraz sposobów ich uchwycenia w literackich i innych artystycznych realizacjach. Sformułowane w tytule konferencji zagadnienie rozumiemy szeroko — w znaczeniu dosłownym i metaforycznym. Mury, ściany, sufity interesować nas będą zatem z jednej strony jako artefakty zarówno kultury materialnej, jak i świata artystycznie przetworzonego przez wyobraźnię twórcy, z drugiej — jako skróty myślowe odnoszące się do pojęć opisujących społeczno-ekonomiczne bariery, z którymi zmagają się zwłaszcza kobiety, ale także zminoryzowane grupy społeczne (mniejszości narodowe, etniczne, seksualne, wyznaniowe czy osoby niepełnosprawne).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах