Событие
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „In the grim darkness...”. Fantastyka jako obszar badawczy
Celem konferencji będzie próba zmierzenia się z jakże poczytną dziś literaturą fantastyczną, zarówno w aspekcie źródłowym jak i metodologicznym. Stając się przez ostatnie dekady najpopularniejszym gatunkiem literackim, fantastyka pozostaje jednak nadal niezgłębionym przez szerokie grono badaczy polem.
Pisząc i mówiąc o klasycznych autorach tego gatunku, często spotykamy się dziś ze zdziwieniem, gdyż w ujęciu naukowym pozostaje tajemniczą ciekawostką lub wręcz nowinką, gdy w istocie pokolenia uczniów wspomnianych ojców gatunku wypełniły już swoją twórczością spory fragment rynku literackiego. Badania dotyczące tego obszaru są ważne nie tylko dla potencjalnego uszlachetnienia omawianej literatury mianem materiału źródłowego, ale także dla lepszego zrozumienia duszy współczesnych twórców i czytelników, z których spory procent poświęcił się wyłącznie fantastyce. Wyrażamy nadzieję, że konferencja otworzy serię podobnych spotkań, przekształcając się w wydarzenie cykliczne.
Gościem konferencji będzie autor Paweł Majka, który opowie nam o tworzeniu fantastyki z perspektywy praktyka.
Proponujemy następujące obszary obrad:
- zmiany i przekształcenia w fantastyce jako gatunku literackim,
- inspiracje i motywy tradycyjne oraz popkulturowe w fantastyce,
- od pulpu do kultury wysokiej, gdzie chcemy widzieć fantastykę,
- gry video, nowe medium i nowe możliwości gatunku,
- erpegi, LARPy i gry bez prądu - ginące gatunki?,
- fantastyczne światy - ich tworzenie i wykorzystywanie w dziełach kultury,
- Historia gatunku, jak daleko odeszliśmy od mistrzów założycieli?
- fantastyka w filmie i innych mediach audiowizualnych.
Konferencja odbędzie się w dniach 29-30 września 2016 w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy ul. Armii Krajowej 36a.
Planujemy wydanie elektronicznej publikacji pokonferencyjnej w formie recenzowanego tomu (spełniającego wszystkie formalne warunki publikacji naukowej) we współpracy z Wydawnictwem Van Der Book.
Warunkiem publikacji jest otrzymanie przez autorów artykułów pozytywnych recenzji.
Zakwaterowanie na terenie Częstochowy uczestnicy konferencji organizują we własnym zakresie (organizatorzy zapewniają pomoc w rezerwacji miejsc – prosimy o kontakt w tej sprawie).
Koszt udziału konferencji: 40 zł - szczegóły dotyczące wpłat zostaną podane w komunikatach zjazdowych.
Bardzo prosimy o przygotowywanie wystąpień o długości nieprzekraczającej 20 minut. Ze swojej strony zapewniamy wsparcie techniczne w postaci komputera i rzutnika. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia (na załączonym formularzu) wraz z tematem i abstraktem (max 250 słów) wystąpienia na adres: konferencja.slc@gmail.com do 31 sierpnia 2016.