Событие
Przestrzeń w kulturze współczesnej: Przestworza w kulturze współczesnej / interdyscyplinarna ogólnopolska konferencja naukowa
Kontynuując spotkania naukowe "Przestrzeń w kulturze współczesnej", pragniemy zaprosić na sesję poświęconą szeroko pojętej problematyce przestworzy. Celem spotkania jest próba nakreślenia zasad formułowania, funkcjonowania kluczowej kategorii we współczesnych tekstach kultury. Jej przekształcenia, emanacje, prostota i złożoność, definiowanie i redefiniowanie jako istotne aspekty rozpoznania, sytuowania w interdyscyplinarnych wymiarach wydają się nam szczególnie interesujące. Wieloznaczny temat konferencji pragniemy uczynić inspiracją dla reprezentantów różnorodnych dyscyplin naukowych i odmiennych perspektyw badawczych: filologów, językoznawców, filmoznawców, teatrologów, kulturoznawców, historyków sztuki, medioznawców, antropologów, psychologów, historyków, socjologów, religioznawców, filozofów.
Proponowany krąg tematycznych wystąpień to:
- ujęcia kategorii przestworzy w literackich artykulacjach
- przestworza we współczesnej teorii sztuki i literatury
- przestworza w dyskursie antropologicznym
- problematyka przestworzy a zwrot przestrzenny
- metaforyka, symbolika przestworzy
- przestworza realne i wirtualne
- mieszkańcy przestworzy
- specyfika ruchu w przestworzach
- przestworza na granicy światów
- magiczna przestrzeń przestworzy
- przekształcanie przestworzy
- przestworza a doświadczenie egzystencjalne i/lub kulturowe
- wartościowanie przestworzy
- przestworza w cyberprzestrzeni
Opłata konferencyjna wynosi 390 zł i obejmuje uroczystą kolację, obiad, serwis kawowy podczas obrad oraz publikację materiałów pokonferencyjnych. Zakwaterowanie uczestnicy opłacają sami.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać do 10 kwietnia 2017 r. na adres: kadarka@interia.pl lub beatamw@abas.pl
Po uzyskaniu potwierdzenia uczestnictwa prosimy o uiszczenie opłaty do dnia 30 kwietnia 2017 r. na konto (z dopiskiem Przestworza):
Bank Zachodni WBK SA 13 oddział w Bydgoszczy
92 1500 1360 1213 6001 8602 0000
(w razie rezygnacji opłata nie podlega zwrotowi)
Serdecznie zapraszamy!
Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa
ul. Jagiellońska 11
85-067 Bydgoszcz
Komitet naukowy konferencji:
Prof. dr hab. Wojciech Tomasik
Dr hab. Daria Mazur
Dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek
Информация
Смотреть также
Podziemia w kulturze współczesnej - konferencja z cyklu: Przestrzeń w kulturze współczesnej
Ważnym nurtem współczesnej humanistyki są badania związane z kategoriami miejsca i przestrzeni (w tym podziemi). Zainteresowaniem literaturoznawców, kulturoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin cieszą się m.in. topografia, geografia, kartografia. Przestrzenne konteksty kultury prowokują do refleksji i podejmowania prób formułowania teorii badawczych w ramach takich dziedzin jak np. geopoetyka, geohistoria, geobiografistyka czy geokulturologia.
Biblia na polski tłumaczona
Katedra Egzegezy i Teologii Biblijnej zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej polskim tłumaczeniom Pisma Świętego.
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą:
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Przestrzeń biblioteki, przestrzeń kultury
Zakład Badań Kulturowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach zapraszają studentów, doktorantów, członków kół naukowych do udziału zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej Międzynarodowej Konferencji Naukowej