Событие
Radość życia w języku, literaturze i wybranych tekstach kultury / konferencja z cyklu Przekraczanie granic języka
Instytut Języka Polskiego UW, Towarzystwo Kultury Języka, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacja Języka Polskiego zapraszają na konferencję naukową Radość życia w języku, literaturze i wybranych tekstach kultury.
Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 września 2024 r. na Wydziale Polonistyki UW. Jest to piąte spotkanie literaturoznawców, językoznawców i nauczycieli polonistów uczących w szkołach różnych szczebli poświęcone językowej interpretacji tekstów literackich. Spotkania te od 2017 r. były organizowane pod wspólnym tytułem Przekraczanie granic języka, a artykuły będące ich pokłosiem są dostępne pod linkiem: http://www.tkj.uw.edu.pl/blog/repozytorium.
Celem tegorocznej konferencji jest zwrócenie uwagi na obecne nie tylko w literaturze obrazy rozkoszy, zadowolenia i zachwytu nad światem, a także na różne środki symboliczne (językowe, ikoniczne, muzyczne i inne) sprzyjające wyrażaniu wszelkich pozytywnych emocji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania referatów na temat językowego obrazu radości w języku, w tekstach poetyckich i utworach pisanych prozą, w filmie, w dziełach plastycznych, w grach komputerowych i w rozmaitych tekstach składających się na kulturę popularną.
Chodzi nam o wydobycie z przekazów symbolicznych tego, co napawa optymizmem, zachęca do cieszenia się życiem lub bawi czytelnika wyszukaną formą albo zaskakującą treścią.
Chcielibyśmy w gronie literaturoznawców, językoznawców i polonistów uczących w szkole odkryć jak najwięcej takich utworów, których tematem jest radość życia a głównym przesłaniem oprócz Horacjańskiego „carpe diem” także Mickiewiczowskie „Hej, użyjmy żywota” i Leśmianowskie „żyć tylko tym, że się żyje”.
Zgłoszenia na konferencję z tytułem i krótkim streszczeniem referatu, nieprzekraczającym 300 słów, prosimy przysyłać w terminie do 30 maja 2024 r. za pośrednictwem formularza dostępnego pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNzh9_8g0rkUwi6m1XxdToEaeV1u66fu1aLVp9sdJAfpZqxw/viewform
Do 30 czerwca 2024 r. przekażemy Państwu informację o przyjęciu referatu, a na początku września prześlemy dokładny program obrad. Referaty wygłoszone na konferencji po pozytywnych opiniach dwóch recenzentów zostaną opublikowane w punktowanym czasopiśmie naukowym lub w monografii wieloautorskiej, wydanej przez Dom Wydawniczy „Elipsa”, figurujący na liście ministerialnej.
Tradycyjnie opłata konferencyjna przeznaczona na poczęstunek w przerwach kawowych, materiały konferencyjne i redakcję publikacji pokonferencyjnej wynosi 150 zł. Po przyjęciu referatu prosimy o wpłacenie jej na konto Towarzystwa Kultury Języka o numerze: 48 1240 1040 1111 0010 2207 1852.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu e-mail: przekraczaniegranic2017@gmail.com.
Komitet organizacyjny konferencji:
dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska
dr Magdalena Wanot-Miśtura
mgr Joanna Wenek
(Zaproszenie Organizatorów konferencji)
Информация
Смотреть также
Przekraczanie granic języka
Towarzystwo Kultury Języka oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń zapraszają na konferencję naukową nt. PRZEKRACZANIE GRANIC JĘZYKA, organizowaną wspólnie z Wydziałem Polonistyki UW i Fundacją Języka Polskiego.
Język a wartości. Komunikacja językowa w ujęciu aksjolingwistycznym / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Wydziału Filologicznego UŁ zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej aksjologicznym aspektom komunikacji językowej.
Otwartość w badaniach językowych, kulturowych i przekładowych. Otwartość w nauce i dydaktyce / konferencja z serii: Język trzeciego tysiąclecia
Szanowni Państwo,
Komizm historyczny i współczesny
Katedra Językoznawstwa Historycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej KOMIZM HISTORYCZNY I WSPÓŁCZESNY. Konferencja, która odbędzie się 24-25 października 2024 roku w formie zdalnej na platformie Cisco Webex, jest adresowana do językoznawców i literaturoznawców, a także do badaczy innych dyscyplin humanistycznych i społecznych, np. nauk o kulturze i religii czy filozofii.