Событие
Rozmowy istotne z Wiesławem Myśliwskim
Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. Joanna Jabłkowska zaprasza na cykl rozmów z Wiesławem Myśliwskim poświęconych poetyce.
Jak rodzi się opowieść? O poetyce twórczości
10 kwietnia (środa), godz. 17:00
Jak przejść przez ucho igielne? O kontekstach literatury
8 maja (środa), godz. 17:00
Oba spotkania odbędą się w Auli A1 Wydziału Filologicznego (ul. Pomorska 171/173). Wstęp wolny. Rozmowy z pisarzem poprowadzi prof. Tomasz Bocheński z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.
Sylwetka naszego gościa:
Wiesław Myśliwski (ur. 1932) – najwybitniejszy współczesny polski powieściopisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Stworzył oryginalną odmianę powieści, rozpoznawalną po kunsztownym, lakonicznym stylu i wielowarstwowej narracji. Wielbiciel konkretu i mowy żywej, buduje uniwersalne opowieści o metamorfozach ludzkiego losu. I kultywuje polszczyznę, z jej bogactwem słów, melodią, rytmem, plastycznością, wielością odmian, pamięcią przeszłości…
Wydał siedem powieści: Nagi sad (1967), Pałac (1970), Kamień na kamieniu (1984), Widnokrąg (1996), Traktat o łuskaniu fasoli (2006), Ostatnie rozdanie (2013), Ucho igielne (2018).
Информация
Смотреть также
Wręczenie wyróżnienia uniwersyteckiego "Gratae Memoriae Signum Universitatis" oraz wieczór autorski Wiesława Myśliwskiego
21 listopada 2019 r. KUL będzie gościł jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych oraz absolwenta uniwersytetu – Wiesława Myśliwskiego. O godz. 18.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego w ramach KULowskich spotkań literackich oraz wernisaży literackich „Akcentu” odbędzie się wieczór autorski. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski. Wcześniej odbędzie się uroczystość nadania pisarzowi jednego najwyższych uniwersyteckich wyróżnień – „Gratae Memoriae Signum Universitatis" .
Piotr Biłos: Powieści Wiesława Myśliwskiego jako wyzwanie względem powieści jako gatunku / webinarium w ramach projektu Polonistyka otwarta
W ramach projektu "Polonistyka otwarta" badacze i badaczki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Ostrawie, L’INALCO w Paryżu i Uniwersytetu w Wilnie prowadzą webinaria z literatury, językoznawstwa, glottodydaktyki, antropologii kultury i historii.
Myśl Myśliwskiego!...
Odczyt Agaty Hąci „Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać”
Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 30 maja br., o godz. 17.00.