Событие
Wręczenie wyróżnienia uniwersyteckiego "Gratae Memoriae Signum Universitatis" oraz wieczór autorski Wiesława Myśliwskiego
21 listopada 2019 r. KUL będzie gościł jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych oraz absolwenta uniwersytetu – Wiesława Myśliwskiego. O godz. 18.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego w ramach KULowskich spotkań literackich oraz wernisaży literackich „Akcentu” odbędzie się wieczór autorski. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski.
Wcześniej odbędzie się uroczystość nadania pisarzowi jednego najwyższych uniwersyteckich wyróżnień – „Gratae Memoriae Signum Universitatis" .
21 listopada 2019 r. KUL będzie gościł jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych oraz absolwenta uniwersytetu – Wiesława Myśliwskiego. O godz. 18.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego w ramach KULowskich spotkań literackich oraz wernisaży literackich „Akcentu” odbędzie się wieczór autorski. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski.Wcześniej odbędzie się uroczystość nadania pisarzowi jednego najwyższych uniwersyteckich wyróżnień – „Gratae Memoriae Signum Universitatis" .
Wiesław Myśliwski – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, absolwent filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike – za „Widnokrąg” (1997) oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007). Autor siedmiu powieści obyczajowo-psychologicznych („Nagi sad”, „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg”, „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie”, „Ucho igielne”) i czterech dramatów („Złodziej”, „Klucznik”, „Drzewo”, „Requiem dla gospodyni”). Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany kilkoma doktoratami honoris causa i prestiżowymi nagrodami literackimi w kraju i za granicą.
Książki pisarza wydano w tłumaczeniach na przeszło dwadzieścia języków. W 2014 roku słuchacze Programu II Polskiego Radia uznali „Traktat o łuskaniu fasoli” za najważniejszą książkę 25-lecia.
Информация
Смотреть также
Rozmowy istotne z Wiesławem Myśliwskim
Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. Joanna Jabłkowska zaprasza na cykl rozmów z Wiesławem Myśliwskim poświęconych poetyce.
Myśl Myśliwskiego!...
Piotr Biłos: Powieści Wiesława Myśliwskiego jako wyzwanie względem powieści jako gatunku / webinarium w ramach projektu Polonistyka otwarta
W ramach projektu "Polonistyka otwarta" badacze i badaczki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Ostrawie, L’INALCO w Paryżu i Uniwersytetu w Wilnie prowadzą webinaria z literatury, językoznawstwa, glottodydaktyki, antropologii kultury i historii.
Dr Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska, "Generosity of Narrative: Wiesław Myśliwski" ("Szczodrość narracji: Wiesław Myśliwski") /spotkanie z cyklu webinariów IBL PAN i Fundacji Kościuszkowskiej
Wiesław Myśliwski jest jednym z nielicznych żyjących pisarzy, którzy debiutowali ponad pięćdziesiąt lat temu i z powodu wagi swoich dzieł wówczas publikowanych przynależą do historii literatury XX wieku, a jednocześnie z powodzeniem weszli w wiek XXI i jako twórcy dobrze się w nim zadomowili. Jaka jest tajemnica tego pisarskiego trwania? Jaki jest klucz, którym Myśliwski otwierał umysły swoich czytelników w ubiegłym wieku i który nadal działa?