Być jak Byrscy. Pedagogika i edukacja teatralna, teatroterapia. Ogólnopolska konferencja naukowa dedykowana Irenie i Tadeuszowi Byrskim
W dniach 23-24 maja odbyła się w Instytucie Filologii Polskiej UJK ogólnopolska konferencja Być jak Byrscy. Pedagogika i edukacja teatralna, teatroterapia.
Irena i Tadeusz Byrscy byli znakomitymi aktorami i reżyserami, pedagogami i dyrektorami teatrów. W latach 1952-1958 prowadzili w Kielcach Teatr im. Żeromskiego – i sprawili, że stał się w tym czasie najlepszą sceną regionalną w Polsce. Stworzone przez Byrskich Studio Teatralne w Kielcach kształciło przyszłych aktorów. Przyjeżdżali do Studia na wykłady wybitni profesorowie i artyści.
O działalności społecznej i pedagogicznej Byrskich oraz o pedagogice teatru wypowiedzieli się podczas konferencji specjaliści z całej Polski. Podczas konferencji pokazano też filmy dokumentalne i spektakle.
Gośćmi specjalnymi byli potomkowie Ireny i Tadeusza Byrskich – córki: Maria Agnieszka Byrska, Maria Katarzyna Byrska-Cugini, która przyjechała ze Szwajcarii, syn – prof. Maria Krzysztof Byrski z małżonką, oraz wnuczka – Maria Joanna Reuss.
Obecność gości, a przede wszystkim fenomen Byrskich, o których wciąż w Kielcach się pamięta, sprawiły że atmosfera konferencji była niemal rodzinna – a naukowa refleksja mieszała się w sposób naturalny ze wspomnieniami. Taki właśnie jest teatr – najważniejsze w nim jest spotkanie.
Смотреть также
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Aleksandry Cędrowskiej
Dnia 16.10.2015 r. o godz.12:00 w Instytucie Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (budynek Centrum Języków Obcych przy ulicy Świętokrzyskiej 21 d) w sali 117 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Aleksandry Cędrowskiej.
VI Glosa do Leksykografii
Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Towarzystwo Kultury Języka serdecznie zapraszają do udziału w konferencji
Nowy Wymiar Filologii - Języki, Literatura, Językoznawstwo, Kultura / III Międzynarodowa Konferencja Online
Organizator: Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku
Antologia literacka. Przemiany, ekspansja i perspektywy gatunku
Organizatorzy: Zakład Teorii Literatury i Zakład Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk Komisja Historycznoliteracka PAN, Oddział w Katowicach