Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 21.09.2018 - 22.09.2018
Дата размещения: 17.07.2018

Z jakiej perspektywy oglądać perspektywę? O (po)widokach badań humanistycznych / Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Warszawa
Организаторы:

Zakład Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w  Międzynarodowej Konferencji Naukowej Z jakiej perspektywy oglądać perspektywę? O (po)widokach badań humanistycznych, która odbędzie się w dniach 21–22 września 2018 roku w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Organizatorzy konferencji zachęcają do wyjścia poza granice własnego dyskursu i stawiania pytań o humanistykę w perspektywie innych sztuk, nauk, sposobów myślenia. Wnikając w samą strukturę terminu, pytają, czy zjawiska (spectra) dają możliwość spoglądania poprzez nie (per + specere) za pomocą sztuki optyki (perspectiva ars), na pewny, dobrze znany (perspectus) przedmiot. Chcą dowiedzieć się, czy perspektywa jest jedynie warunkiem możliwości postrzegania kogoś lub czegoś czy też mechanizmem sytuującym nas samych w polu postrzegania. Chcą spojrzeć na perspektywę z niejednego punktu widzenia (poetyki, kulturoznawstwa, filozofii, historii sztuk, archeologii, geografii, fizyki, architektury krajobrazu) i dzięki analizie rozmaitych przedmiotów (dzieła sztuki, utwory dyskursywne, style językowe) poddać namysłowi quasitranscendentalną czystość perspektywy i czystego podmiotu podtrzymującego ją. Chcą zapytać o koncepcje perspektywy w różnych dyscyplinach i zastanowić się, czy we wszystkich jest fenomenem semiotycznie tekstualizowanym, związanym z mechanizmami produkowania sensu czy też wypróbowywania sensów zastanych: ideologicznych, metafizycznych, politycznych. Dostrzegając szczególny rodzaj filiacji między dosłownym i metaforycznym rozumieniem terminu „perspektywa”, chcą zapytać, na czym polega jej funkcjonalność. Wskazując na czasowoprzestrzenne widzenie perspektywy, refleksji chcą poddać zarówno jej stabilność (jako fundamentu repetycji, gwarantu powtarzalności doświadczeń poznawczych), jak i labilność.

Językami konferencji będą język polski i angielski (jako preferowany ze względu na planowaną pokonferencyjną monografię w tym języku).

Zgłoszenia (w języku polskim i angielskim) w formie abstraktu (do 200 słów) należy nadsyłać na adres: perspektywa.2018@gmail.com do 12 sierpnia 2018 r.

Organizatorzy

Zakład Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich Uniwersytetu Warszawskiego

dr Magda Nabiałek

mgr Jadwiga Biernacka

mgr Helena Markowska

mgr Magdalena Stańczuk

Agata Balsamo

Информация

Адрес:
Warszawa, Pałac Kazimierzowski
Подача заявок для докладчиков до:
12.08.2018
Оплата:
400 zł
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
17 июля 2018; 19:22 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
22 октября 2019; 09:52 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах