Event
Z jakiej perspektywy oglądać perspektywę? O (po)widokach badań humanistycznych / Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Zakład Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Z jakiej perspektywy oglądać perspektywę? O (po)widokach badań humanistycznych, która odbędzie się w dniach 21–22 września 2018 roku w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.
Organizatorzy konferencji zachęcają do wyjścia poza granice własnego dyskursu i stawiania pytań o humanistykę w perspektywie innych sztuk, nauk, sposobów myślenia. Wnikając w samą strukturę terminu, pytają, czy zjawiska (spectra) dają możliwość spoglądania poprzez nie (per + specere) za pomocą sztuki optyki (perspectiva ars), na pewny, dobrze znany (perspectus) przedmiot. Chcą dowiedzieć się, czy perspektywa jest jedynie warunkiem możliwości postrzegania kogoś lub czegoś czy też mechanizmem sytuującym nas samych w polu postrzegania. Chcą spojrzeć na perspektywę z niejednego punktu widzenia (poetyki, kulturoznawstwa, filozofii, historii sztuk, archeologii, geografii, fizyki, architektury krajobrazu) i dzięki analizie rozmaitych przedmiotów (dzieła sztuki, utwory dyskursywne, style językowe) poddać namysłowi quasitranscendentalną czystość perspektywy i czystego podmiotu podtrzymującego ją. Chcą zapytać o koncepcje perspektywy w różnych dyscyplinach i zastanowić się, czy we wszystkich jest fenomenem semiotycznie tekstualizowanym, związanym z mechanizmami produkowania sensu czy też wypróbowywania sensów zastanych: ideologicznych, metafizycznych, politycznych. Dostrzegając szczególny rodzaj filiacji między dosłownym i metaforycznym rozumieniem terminu „perspektywa”, chcą zapytać, na czym polega jej funkcjonalność. Wskazując na czasowoprzestrzenne widzenie perspektywy, refleksji chcą poddać zarówno jej stabilność (jako fundamentu repetycji, gwarantu powtarzalności doświadczeń poznawczych), jak i labilność.
Językami konferencji będą język polski i angielski (jako preferowany ze względu na planowaną pokonferencyjną monografię w tym języku).
Zgłoszenia (w języku polskim i angielskim) w formie abstraktu (do 200 słów) należy nadsyłać na adres: perspektywa.2018@gmail.com do 12 sierpnia 2018 r.
Organizatorzy
Zakład Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich Uniwersytetu Warszawskiego
dr Magda Nabiałek
mgr Jadwiga Biernacka
mgr Helena Markowska
mgr Magdalena Stańczuk
Agata Balsamo
Information
See also
Obszary ekopoetyki
Zakład Komparatystyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Literatury Światowej Słowackiej Akademii Nauk zapraszają do udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej Poszerzanie poetyki 3: „Obszary ekopoetyki”, która odbędzie się na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego 24-25 października 2022 roku w ramach cyklu konferencyjnego „Poszerzanie poetyki”.
Przestrzeń jako kategoria poetyki
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Uniwersytet w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury.
Poszerzanie poetyki: Figury, chwyty, struktury tekstowe / ogólnopolska konferencja naukowa
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Poszerzanie poetyki: Figury, chwyty, struktury tekstowe", która odbędzie się na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego 9–10 września 2019 roku.
Krajobraz w tekstach kultury /XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Przestrzeń jako kategoria poetyki"
Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury. W tym roku chcielibyśmy zaproponować jako kluczową kategorię analityczno-interpretacyjną pojęcie krajobrazu funkcjonujące w różnych dyscyplinach humanistycznych i szczególnie poręczne w badaniach o charakterze transdyscyplinarnym.