Стипендия
Stypendium Fundacji Giorgia Ciniego
Międzynarodowe Centrum Nauki i Kultury Włoskiej, wcześniej zwane Vittore Branca, oferuje możliwość uzyskania stypendium w naukach humanistycznych w takich obszarach jak: historia sztuki, historia Wenecji, literatura, muzyka, dramat, badania nad starodrukami, badania porównawcze dotyczące rozwoju cywiliacji i duchowości.
Stypendium kierowane jest do studentów, doktorów, samodzielnych pracowników naukowych, pisarzy i arystów, których celem są badania prowadzone w bibliotekach weneckich.
Każdy aplikujący powinien wysłać CV, formularz aplikacyjny oraz opis projektu z podstawową bibliografią nad adres: centrobranca@cini.it.
Każda aplikacja zostanie oceniona podczas panelu eksperckiego.
Fundacja oferuje współfinansowanie oraz stypendia celem redukcji kosztów pobytu.
Dla literaturoznawców proponuje się następujące obszary badawcze:
- krytyka literacka wczesnego futuryzmu bazująca na dokumentach znajdujących się w Botta Bequest;
- czasopiśmiennictwo wenenckie połowy XVIII wieku;
- XVIII-wieczna „republika piśmiennicza” od Ludovica Antonia Muratoriego to Angela Calogery;
- Giovanni Pascoli i Vittorio Cian: korespondencja między poetami i intelektualistami w początkach XX wieku;
- Gabriele D’Annunzio i „Fiume exploit” (na podstawie dokumentów Frumi Bequest);
- sztuka i literatura we Włoszech, Niemczech i pozostałej części Europy w połowie XX wieku (na podstawie dokumentów Geiger Bequest);
- literatura kobieca i zwrot w kierunku XX wieku: Sibilla Aleramo;
- kręgi literatury włoskiej na początku XX wieku (na podstawie dokumentów Nardi Bequest);
- tradycja wenecjańska w kulturze XX wieku i rola Diega Valeri.
Информация
Смотреть также
Stypendia z zakresu badań nad XX wiekiem
Instytut Witolda Pileckiego prowadzi program stypendialny na projekty naukowe, edukacyjne i kulturalne z zakresu badań nad XX wiekiem. Oferta skierowana jest do twórców i/lub naukowców oraz działaczy społecznych z obszaru humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem: historii, socjologii, kultury, działań społecznych dotyczących Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Niemiec.
Stypendium im. Anny Stadnickiej
Do 15 września 2016 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursu na stypendium im. Anny Stadnickiej. Konkurs adresowany jest do młodych naukowców prowadzących badania w zakresie historii literatury polskiej. Stypendium w roku akademickim 2016/2017 wynosi 10 000 zł (stypendium roczne) lub 5 000 zł (stypendium semestralne). W ramach konkursu wsparcie mogą otrzymać wyróżniający się doktoranci studiów literaturoznawczych z wszczętym przewodem doktorskim, których przygotowywana rozprawa naukowa dotyczy istotnych tematów z historii literatury i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem XIX i XX wieku. Stypendium przyznawane jest na ukończenie pracy doktorskiej, na okres jednego roku akademickiego lub na jeden semestr. Ogłoszenie wyników: 1 października 2016
START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej po raz trzydziesty uruchomiła program stypendialny dla młodych naukowców. Celem programu jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.
Stypendia Fundacji Kościuszkowskiej
Program stypendialny Fundacji Kościuszkowskiej umożliwia polskim naukowcom realizację projektów badawczych, artystycznych lub studyjnych w akredytowanych uczelniach w Stanach Zjednoczonych.