New release
Pasaże kaszubskie
Zapraszamy do zapoznania się z nowością wydawniczą zatytułowaną "Pasaże kaszubskie", które składają się z recenzji, omówień i charakterystyk dotyczących współczesnej literatury kaszubskojęzycznej i polskojęzycznej z lat 2014-2019.
"Pasaże kaszubskie" składają się z recenzji, omówień i charakterystyk dotyczących współczesnej literatury kaszubskojęzycznej i polskojęzycznej okresu 2014-2019, sformułowanych w ciągu ostatnich trzech lat z perspektywy literaturoznawstwa oraz z charakterystyk życia środowiska teatralnego, plastycznego i akademickiego. To zatem stylistyczno-tematyczna kontynuacja książek "Raptularz kaszubski" (2014) oraz "Sylwa kaszubskie" (2017).
Information
See also
Od Skorbu do Stegne. 150 lat czasopiśmiennictwa kaszubskiego
Author/Editor: Daniel Kalinowski
Monografia zbiorowa pod red. D. Kalinowskiego, podsumowująca 150 lat czasopiśmiennictwa kaszubskiego..
CEYNOWA (PRZE)PISANY
Author/Editor: Daniel Kalinowski
W 2017 roku upłynęła dwusetna rocznica urodzin inicjatora ruchu tożsamości kaszubskiej Floriana Ceynowy. Tego typu postać inspiruje, aby także i dzisiaj poświęcić mu namysł i badania naukowe. Stąd też wieloautorska książka monograficzna Ceynowa (prze)pisany, która ma za zadanie zgromadzić wypowiedzi badaczy z różnych pomorskich ośrodków naukowych zajmujących się tradycją kaszubską i dokonać oceny dotychczasowych badań nad biografią i aktywnością intelektualną Floriana Ceynowy.
EMIGRACJA KASZUBSKA. ZJAWISKO - LUDZIE - OŚRODKI
Author/Editor: Daniel Kalinowski
Niniejsza praca zbiorowa zestawia ze sobą głosy autorów z Kaszub i z zagranicy, którzy prezentują swoje rozważania z własnej perspektywy badań. Ta różnorodność opisów została opanowana za sprawą podziału na materiały podlegające naukowemu rygorowi oraz na materiały publicystyczno‑osobiste. W ten sposób przedkładana do lektury praca może mieć walor tak akademicki, jak i źródłowy.
Paweł Wojciechowski, "Papierowe lustro". Literatura. Studia - szkice - omówienia
Author/Editor:
Monografia zawiera interpretacje twórczości zapomnianych / mało znanych pisarzy. Czytelnik wędruje - od romantyzmu (Jan Barszczewski, Erik Stagnelius) do neoromantyzmu (szwedzcy i polscy literaci przełomu wieków XIX i XX). Taka strategia badawcza ujawnia zaskakujące związki literatury szwedzkiej i polskiej, wskazuje pola współne i różne, wyzwala nowe odczytania w połączeniu ze sztuką malarską zakreślonych regionów.