Event
Doktoranckie Warsztaty Literaturoznawcze w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim
Nadrzędnym celem przyświecającym organizatorom Doktoranckich Warsztatów Literaturoznawczych w UBB jest integracja środowiska doktoranckiego skupionego w krajowych i zagranicznych Szkołach Doktorskich.
Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Literaturoznawców działaja przy Katedrze Polonistyki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego pod patronatem Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej UBB oraz Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo UBB.
Zależy nam na wymianie poglądów dotyczących prowadzonych badań, dyskusji i nawiązaniu kontaktów, które zaowocują być może w przyszłości dalszą współpracą i realizacją wspólnych projektów naukowych o tematyce literaturoznawczej lub pokrewnej.
Ofertę udziału w Warsztatach adresujemy przede wszystkim do doktorantów uczelni polskich i zagranicznych, ale nasza oferta skierowana jest także do studentów studiów magisterskich, którzy planują ścieżkę rozwoju naukowego w obrębie dyscypliny literaturoznawstwo lub dyscyplin pokrewnych w dziedzinie nauk humanistycznych.
Uczestnikom warsztatów nie narzucamy odgórnego „tematu przewodniego” konferencji – zachęcamy natomiast do wygłoszenia referatu, który powiązany jest w jakimś stopniu z przygotowaną rozprawą doktorską (lub pracą magisterską). Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń według poniższego wzorca:
mgr Jan Kowalski, Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska UBB w Bielsku-Białej:
Koncepcja „czułego narratora” w powieści „Empuzjon” Olgi Tokarczuk
Termin zgłoszenia udziału z referatem (najpóźniej do 31 lipca 2024)
oraz wszelkie pytania dotyczące spraw organizacyjnych prosimy kierować drogą mailową na adresy:
abergiel@ubb.edu.pl, mtiutiunnyk@ubb.edu.pl lub ppasierbek@ubb.edu.pl
Opłatę konferencyjną należy wnieść w terminie do 15 września 2024 na nr konta:
Bank PKO SA
PL 73 1240 4142 1111 0010 5457 2831
W tytule przelewu proszę podać:
Doktoranckie warsztaty literaturoznawcze + Imię i nazwisko.
Obrady odbędą się w Sali Senatu UBB, kampus Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego ul. Willowa 2 – preferujemy obrady stacjonarne, jednak w uzasadnionych przypadkach (np. dla uczestników z zagranicy) będzie możliwość wygłoszenia referatu on-line w formie zdalnej. Istnieje możliwość zakwaterowania (noclegu) w Hotelu „Na Błoniach” w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu (ul. Pocztowa 39) lub w Domu Studenckim UBB (ul. Spółdzielców 11).
Planowane jest wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej zawierającej wygłoszone podczas warsztatów referaty przygotowane zgodnie z podanymi wytycznymi redakcyjnymi. Książka ukaże się w roku 2025 w Wydawnictwie Naukowym UBB znajdującym się na liście ministerialnej wydawnictw punktowanych [120 pkt]. Ponadto przewidujemy druk najciekawszych artykułów pokonferencyjnych na łamach czasopisma naukowego „Świat i Słowo” (70 pkt na liście ministerialnej).
mgr Anna Bergiel, Przewodnicząca Zarządu DSKNL
prof. dr hab. Marek Bernacki, Opiekun Koła
Information
See also
Warsztaty przekładowe "Nic dwa razy. O istocie i praktyce tłumaczenia"
20 listopada 2023 w Rzymie, w ramach projektu Kobieca strona poezji, odbędą się warsztaty translatorskie dla studentów z Rzymu, Wilna i Łucka.
Warsztaty przekładowe dla szkół średnich
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i Instytut Filologii Polskiej w ramach cyklu „Wierni, piękni niewidzialni¨ zapraszają na bezpłatne, godzinne warsztaty przekładowe dla uczennic i uczniów szkół średnich.
Referat dr. Rafała Waszczuka "Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?"/ spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"
W tym roku cykl Z warsztatów badaczy oświecenia otworzy 23 listopada referat laureata tegorocznego Konkursu PTBnWO na najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko rozumianego XVIII wieku, doktora Rafała Waszczuka: Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?
IATIS Workshop Kraków
Wydział Polonistyki i Centrum Badań Przekładoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w VI Warsztatach Regionalnych IATIS, które odbędą się w dniach 27-29 września 2017 w Krakowie. Tytuł warsztatów to: Historia przekładu literackiego. Nowe obszary i metody badawcze w polskim kontekście